Gündem Haberleri

  Papa İkinci John Paul kutsal ilan edildi

  A.A
  01.05.2011 - 12:58 | Son Güncelleme:

  Katolik dünyasının eski lideri Papa İkinci John Paul bugün Vatikan’da düzenlenecek olan ayinle, ölümünden altı yıl sonra “kutsal” ilan edildi. İkinci John Paul, 2006 yılında Parkinson hastası Fransız bir hemşireyi iyileştirmiş, bu olay kutsal unvanı alması için gerekli olan mucize olarak kabul edilmişti.

  BİR MİLYON KİŞİ VATİKAN'DA TOPLANDI/Foto Galeri

   

  Papa 16’ncı Benediktus, selefi Papa İkinci John Paul'ü, Vatikan St. Peter Meydanı'nda düzenlenen ve meydan çevresindeki caddelerde toplananlarla birlikte bir milyondan fazla kişinin katıldığı bir ayinde bugün kutsal ilan etti.

   

  Papa tarafından kutsal ilan edilmiş olmak, İkinci Jean Paul'ün ileride muhtemelen aziz ilan edilebilmesine de yakınlaşması anlamına geliyor. Meydana doğru ilerleyişi sırasında zaman zaman duraklayarak, bebekleri öpen Papa, törende selefi İkinci Jean Paul'ün cüppesini giydi. İkinci John Paul’ün kanını içeren cam kutuyu öpen 16’ncı Benediktus, "Papa Jean Paul bundan böyle kutsal olarak anılacaktır" diyerek, selefini kutsal ilan etti.

   

  FRANSIZ RAHİBEYİ İYİLEŞTİRDİ

  26 yıl papalık yapmış olan İkinci Jean Paul, 2005 yılında ölmüştü. İkinci Jean Paul'ün kutsal ilan edilmesi için, bir mucizenin gerçekleşmiş olması gerekiyor. İkinci Jean Paul'ün bu mucizeyi, Parkinsonlu bir Fransız rahibeyi iyileştirerek gerçekleştirmiş olduğuna inanılıyor.

   

  Marie Simon-Pierre adlı rahibe, 2006 yılında, Papa İkinci Jean Paul'ü düşünerek dua ettikten iki ay sonra iyileştiğini iddia ediyor. Vatikan da bunu bir mucize olarak tanıyor.

   

  İkinci Jean Paul'ün ileride aziz ilan edilmesi için gereken şart ise ikinci bir mucize gerçekleştirmesi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı