Dünya Haberleri

DÜNYA

  Papa gözlükçüye gidip, gözlük camlarını değiştirdi

  Esma Çakır - Roma / DHA
  04 Eylül 2015 - 11:17Son Güncelleme : 04 Eylül 2015 - 11:17

  Yaptığı jestlerle alışılmışın dışında bir görünüm sergileyen Papa Francesco, bu sefer de tek başına Roma’nın merkezindeki bir gözlükçüye gidip gözlük camlarını değiştirdi. Kendisine bir fiyat ayrıcalığı uygulanmasını istemeyen Papa Francesco parasını cebinden ödedi.

  Daha önce verdiği bir röportajda, dört tarafı duvarlarla kaplı Vatikan (Kutsal Makam) topraklarından çıkıp, kimse tarafından tanınmadan pizza yemeyi çok arzuladığını söylemiş olan Papa Francesco, bunu neredeyse gerçekleştiriyordu.

  Papa gözlükçüye gidip, gözlük camlarını değiştirdi

  Papa, bir pizzacıya olmasa da, bir Vatikan görevlisinin kullandığı mütevazı Ford Focus bir araçla dün akşam saatlerinde kentin merkezindeki İspanyol Merdivenleri’ne çıkan Babuino Caddesi’ndeki bir optik mağazasına gitti.

  Dünyaca ünlü markaların mağazalarının da bulunduğu caddede 48 yıldır hizmet veren meşhur Ottica Spiezia’ya normal bir müşteri gibi, korumalar olmadan giren Papa, numaralı gözlüklerinin camlarını değiştirmek istediğini söyledi.

  FİYAT AYRICALIĞI YA DA HEDİYE İSTEMEDİ

  İtalyan basınına açıklama yapan mağazanın sahibi Alessandro Spiezia, hipermetropi ve prespiopia (yakını görememe) sorunu olan 78 yaşındaki ruhani liderin kendilerine, “Gözlüklerimin çerçevesini değil, sadece camlarını değiştirmek istiyorum, ancak çok fazla harcamak istemiyorum” diyerek, ucuz ürünler istediğini anlattı.

  Papa gözlükçüye gidip, gözlük camlarını değiştirdi

  Spiezia, ayrıca Papa’nın kulağına eğilerek, kendisine “Alessandro, ödemem gereken neyse aman onu söyle” diyerek, ayrıcalıklı bir fiyat vermemesini istediğini de aktardı.

  Spiezia, camları hediye etmek istemelerine karşın Papa’nın ısrarla parasını cebinden ödediğini, aksi halde camları almayacağını söylediğini belirtti.

  Papa gözlükçüye gidip, gözlük camlarını değiştirdi

  Basına yansıyanlara göre, Papa’nın geldiğini öğrenen onlarca meraklı insan, kısa sürede mağazanın önünü doldurdu ve vitrin camından bol bol fotoğraf ve video çekti.

  Bu videolardan ve fotoğraflardan bazılarında Papa, mağaza sahibi ve çalışanları ile fotoğraf çektirir, gözlükleri dener ve göz numarası ölçülürken görülüyor.

  Papa’nın daha önce de bu mağazada bir Vatikan yetkilisi kanalıyla gözlüklerinin ayarını yaptırıp, 5 Euro ödediği belirtildi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı