Papa Francis, kilisenin Rwanda katliamindaki rolün hakkında özür diledi - İstanbul Haberleri
İstanbul Haberleri

İSTANBUL HABERLERİ

  Papa Francis, kilisenin Rwanda katliamindaki rolün hakkında özür diledi

  DHA
  20 Mart 2017 - 17:37Son Güncelleme : 20 Mart 2017 - 17:38

  Papa Francis, kilisenin Rwanda katliamindaki rolün hakkında özür diledi

  İstanbul, 20 Mart (DHA) – Papa Francis 1994 yılında Rwanda’da yaşanan katliamda kilisenin ve ve kilise yetkililerinin ‘günahları ve başarısızlıkları’ için özür diledi. Papa Francis bu özrün Rwanda’nın yaralarını sarmasında yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

  Papa Francis’in Rwanda Başkanı Paul Kagame ile görüşmesinin ardından yapılan açıklamada, Vatikan’ın, bazı Katolik rahip ve rahibelerin, ‘nefret ve vahşet’e göz yumarak dini görevlerine ihanet ettiklerini kabul ettiğini duyurdu.

  1994 yılında Rwanda’da 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi ve Hutu, radikal Hutular tarafından katledilmişti.

  Kurbanların pek çoğu rahipler, rahibeler ve din adamlarının ellerinde hayatlarını kaybederken, katliamdan kurtulanlar ve Rwanda Hükümeti pek çok insanın sığındıkları kiliselerde öldürüldüğünü söylüyor.

  Rwanda Katolik Psikoposluğu’ndan yapılan, ‘kilisenin işleridiği bütün suçlar’ hakkında özür dilemesinin ardından Vatikan’dan da resmi bir özür açıklaması yapıldı.

  Geçtiğimiz yıllar boyunca yerel Katolik Kilisesi hükümet ve kurtulanların iddialarını yalanlamış ve katliama katılan kilise çalışanlarının münferit hareket ettiğini iddia etmişti.

   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  İstanbulBugün22 ºCParçalı Bulutlu
  • Cmts22 ºC
  • Pazr19 ºC
  • Pzts17 ºC
  • Salı20 ºC
  • Çarş22 ºC
  • Perş21 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı