Gündem Haberleri

  Papa Francesco'nun olası Türkiye ziyareti tehlikeye girdi

  Reha ERUS / ROMA
  08.06.2013 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Papa Francesco, 2015 yılında Erivan’a gidip “Ermeni Soykırımı”nın yüzüncü yıldönümünde dini ayin düzenlemek istediğini söyledi.

  Katolik dünyasının yeni Papası Francesco diğer Papaların tersine Ermeni soykırımını sürekli gündemde tutarak 2015’te Erivan’da “Meds Yeghern” (Büyük Felaket) için ayin düzenlemek istediğini söyledi.

  Ermenistan’ın Vatikan’da resmi elçiliğinin açılışında Büyükelçi Mikayel Minasyan’ın güven mektubu sunumu sırasındaki daveti kabul eden Papa Francesco soykırımın 100’üncü yıldönümünde, 2015’te Ermenistan’a gitmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

  İtalyan La Stampa gazetesi, Erivan’da coşku ile karşılanan Papa’nın bu girişimi üzerine Ankara’nın Vatikan’a karşı ciddi tavır koyduğunu aktardı.

  Gazete, “Türkler Papa’ya karşı” başlığı ile Hürriyet’te çıkan Papa’nın “20’nci yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapılmıştır” sözlerinin Türkiye’de infial yarattığını da belirtti.

  İl Messaggero ise Papa Francesco’nun Erivan ziyaretini açıklayarak Türkiye’ye meydan okuduğunu yazdı.

  Katolik dünyasının diğer ruhani liderleri gibi Papa seçildikten sonra Fener Patrik’ini ziyaret geleneğinin Francesco için tehlikeye girebileceği, Türkiye’nin bu aşamada ziyaret isteğini reddedebileceği de belirtildi.

  Papa, 2006 yılından bu yana Ermenilerin yoğun yaşadığı Arjantin’in Buenos Aires Başpiskoposu’yken Türkiye’nin soykırım için Ermenilerden özür dilemesi gerektiğini savunmuş son olarak da Ermeni Patriği Nerses Bedros’u Vatikan’da kabulünde “20’nci yüzyılın ilk soykırımı Osmanlılar tarafından Ermenilere yapılmıştır” demişti.  

  Papa Francesconun olası Türkiye ziyareti tehlikeye girdi İLK SOYKIRIM ERMENİLERE YAPILDI

  Öte yandan Papa Francesco çocukları kabulünde 8 yaşındaki bir kız öğrencinin sorusuna, “Ben aslında hiç Papa olmak istemedim. Ama seçtiler. Ne yapayım?” yanıtını verdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı