Dünya Haberleri

DÜNYA

  Papa Francesco 800 bin kişilik ayin yönetti

  DHA
  07 Temmuz 2015 - 10:31Son Güncelleme : 07 Temmuz 2015 - 14:02

  Katoliklerin ruhani lideri Papa Franscesco Güney Amerika gezisinin ilk ayağı Ekvador'da 800 bin kişilik ayin yönetti.

  Papa seçildikten sonra kendi deyimiyle “Sevgili Güney Amerika”sına ikinci kez gelen Francesco'nun sekiz gün sürecek Ekvador, Bolivya ve Paraguay gezisinin ana şiarı “Yoksullar için sosyal adalet!”

  Pazar gecesi Ekvador'un başkenti Quito'ya ulaşan 78 yaşındaki papa Francesco, ertesi gün Kutsal Rahmet Manastırı’nı ziyaret etmek için Vatikan'a ait uçakla Guayaquil kentine hareket etti. Her zamanki mütevazılığından taviz vermeyen Papa, havaalanından kent merkezine Vatikan'a ait Fiat marka küçük bir otomobille seyahat etti. Kent merkezine ulaşınca Papalık cipine geçerek bütün gece dualar ve ilahiler okuyarak kendisini bekleyen yüzbinlerce kişinin katıldığı ayini yönetti.

  Papa Francesco Los Samanes Parkı’nda düzenlenen açıkhava ayininde aile birliğini korumanın önemine değinen bir konuşma yaptı.

  GÜNEY AMERİKA'NIN EN YOKSULLARI

  Papa'nın ziyareti kapsamında yer alan Ekvador, Bolivya ve Paraguay nüfusunun büyük çoğunluğunu Katolik. Aynı zamanda tarihsel olarak yoksulluk ve gelir eşitsizliğine mahkûm edilmiş yerli halklar, bu üç ülkenin ana nüfusunu oluşturuyor. Son 10 yıllık dönemde Ekvador ve Bolivya'da Correa ve Morales hükümetlerinin yaptığı reformlarla yoksullukla mücadelede önemli aşamalar kaydedilse de kişi başına düşen milli gelir hâl3a bölge ortalamasının bir hayli gerisinde.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı