Gündem Haberleri

  Papa, dünya dinlerini Napoli'de topluyor

  Hürriyet Haber
  20.10.2007 - 17:48 | Son Güncelleme:

  Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus, yarın İtalya'nın Napoli kentinde Müslüman, Musevi, Hristiyan ve Mecusiler (Zerdüşt dini) dahil dünya dini liderleriyle buluşuyor.

  İtalya haber ajanslarının bildirdiğine göre, Papa yarın Napoli'de Fener Rum Patriği Bartholomeos, İngiltere'nin Anglikan Kilisesi merkezi Canterburry'nin Başpiskoposu Rowan Williams, İsrail'in hahambaşılarından Rabbi Yona Metzger, Müslüman akademisyenlerle Lübnan Başmüftülüğü siyasi danışmanı Şeyh Muhammed Raşid Kabbani ile bir araya gelecek.

  Geçen yıl kasım sonunda Türkiye'de Anıtkabir'i ziyaret eden, Efes Meryem Ana Evi ve İstanbul-Ayasofya ziyaretleriyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile görüşen Papa Benediktus, Polonyalı selefi II. Yuhanna Pavlus (II. Jean Paul) zamanında Almanya Kardinali Joseph Ratzinger olarak dünyada dinler arası buluşmalardan uzak durmayı tercih ediyordu.

  Napoli toplantısı 3 gün sürecek. Papa, sadece açılıştan önce dünya din önderleriyle bir araya gelecek. Üç günde 30 panele Ekvador'dan Tanzanya'ya birçok temsilci katılacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı