Dünya Haberleri

DÜNYA

  Papa’dan Noel mesajı: Çok fazla gözyaşı var

  Hürriyet Haber
  26 Aralık 2014 - 00:36Son Güncelleme : 26 Aralık 2014 - 01:23

  Katolik dünyasının dini lideri Papa Francesco, Noel nedeniyle önceki akşam bir ayine başkanlık ederken dün sabah da Aziz Petrus Meydanı’nda toplananlara seslendi.

  Suriye ve Irak’taki IŞİD zulmünden Ebola salgınına kadar pekçok konuya değinen Papa, “Bu Noel’de çok fazla gözyaşı var” dedi.
  Papa’nın çeşitli başlıklara göre mesajları şöyle:

  İsrail-Filistin meselesi: “Hz. İsa’nın doğduğu topraklarda çocuklar bombardımanlarla öldürülüyor. Onların güçsüz sessizliği kılıcın altında ağlıyor. Modern Hirodeslerin (Hz. İsa’yı ortadan kaldırmak için Beytullahim’deki tüm erkek çocukları öldürten Yahudi Kralı) ellerinde kan var.”

  IŞİD’in katliamları: “Dünyanın kurtarıcısına Irak ve Suriye’de diğer etnik ve dini gruplarla birlikte acı çeken ve zulüm gören kardeşlerimizi gözetsin diye dua ediyorum.”

  Papa, önceki akşam Erbil yakınlarındaki Ankawa kampındaki Iraklı Hıristiyanları da telefonla arayarak, “Siz Noel gecesindeki İsa gibisiniz. Onun da yeri yoktu ve Mısır’a gitmek zorunda kalmıştı” dedi.

  Papa, geçtiğimiz hafta Pakistan’da Taliban’ın düzenlediği okul baskınında öldürülen çoğu çocuk 149 kişinin ailelerine de sabır diledi.

  Kürtaj konusunda: “Bebekler ana rahminde öldürülüyor. Bu hayatı sevmeyen bir kültür.”

  Çinli Konfüçyüs Noel Baba’ya karşı

  Çin’de bazı okullarda, öğrencilerin Noel etkinliklerine katılmaları yasaklandı. Kuzeybatı Üniversitesi, yasakla sınırlı kalmayarak öğrencilere zorunlu olarak Çin kültürü ve Çinli filozof Konfüçyüs hakkında propaganda filmleri izlettirdi. Öğrencilerin dışarı çıkmasının önlenmesi için salonun kapılarında görevliler bekledi. Doğudaki Wenzhou şehrinde ise eğitim bürosu, okullara, kampüslerinde Noel temalı etkinliklere izin vermemesi için talimat verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı