Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Panzehir, açık rejimdir

  Hürriyet Haber
  03 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 03 Eylül 1998 - 00:01

  Cumhurbaşkanı Demirel, temiz topluma ulaşmanın yolunun açık rejim olduğunu söyledi. Çete tartışmalarına değinen Demirel, ‘‘Kapalı toplum olursa kirlenmenin farkına varılmaz. Kirli mi, temiz mi diye bir tartışma da olmaz’’ dedi.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, temiz topluma ancak açık rejimle ulaşılabileceğini söyledi. Temiz toplum arayanlara ‘‘Panzehiri iyi bilin. Panzehir açık rejimdir, açık toplumdur’’ diye seslenen Demirel, açık rejime yeni alternatifleri kimsenin aklından geçirmemesi gerektiğini kaydetti.

  Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin 49'uncu kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında çeşitli alanlarda verilen ödüllerin dağıtım töreni, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde yapıldı. Törende Özel Onur Ödülü alan Demirel, üstü kapalı olarak Alaattin Çakıcı'nın yakalanmasıyla birlikte tekrar gündeme gelen çete tartışmalarına değindi. ‘‘Benim söylediğim güncel değildir, zaten güncelliğini kaybeden bir şey de değildir'' uyarısı yapan Demirel, ‘‘Kapalı toplum olursa, kirlenmenin farkına varılmaz, kimse bunu anlamaz. Kirli mi temiz mi diye de bir tartışma olmaz’’ dedi. Temiz topluma açık rejimle ulaşılabileceğini ifade eden Demirel, şöyle devam etti:

  ‘‘Yani temizleyelim diye toplum kapatılırsa tabii ki oluşmayacaktır. Bir süre sonra çok daha fazla kirlendiği bir gerçek haline gelir, ama kimsenin sesi çıkmaz. Açık toplum bütün kuralları işleyen, bütün zeminleri açık ve herkesin sesinin çıktığı bir toplumdur. Açık toplumdaki güç hiç bir toplumda mevcut değildir. Bütün zeminler açık. Meşru zeminler, meşru kuralların yarattığı bu platformda herkes fikirlerini söylesin. Ve nihayet bir hukuk devletidir. Eğer sabırla hukuk devletinin kurallarına uyulursa, sabırla açık rejime varılır, temiz topluma varılır.’’

  Demirel, toplumda farklı görüşlerin olabileceğini de belirterek, ‘‘Bunlar Türkiye'ye daha iyi hizmetin yarışı şeklinde olmalı. O zaman birbirimizi reddetmemiz için sebep yoktur. Değişik görüş sahiplerinin birbirini kabullenmesi, duvarlar koymadan dostane münasebetler geliştirmesi, birbirlerini anlamaya çalışması gerekir’’ diye konuştu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı