Gündem Haberleri

  Pantolon teklifine türban engeli

  Hürriyet Haber
  12.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kadın milletvekillerine pantolon özgürlüğü getiren Meclis İçtüzük değişikliği, BDP’nin son dakika manevrasıyla “türban krizi”ne dönüştü.

  AK Parti, öneriyi reddetmek durumunda kalmamak için teklifi komisyona geri çekti. Bu tartışmalar üzerine Genel Kurul bir saat erken kapandı.
  TBMM Genel Kurulu dün beklenen İçtüzük değişikliğini görüşmek üzere çalışmalarına başladı. Akşam saatlerinde teklifin görüşmelerine geçildiğinde BDP, erkeklerde kravat zorunluluğunun, kadınlarda da türban yasağının kaldırılmasına ilişkin önerge verdi. BDP’nin bu önergesiyle AK Parti sıraları hareketlendi. Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, uzlaşma sağlanabilmesi için oturuma yarım saat ara verdi. BDP tavrını değiştirmeyince, Anayasa Komisyonu’nun AK Partili Başkanı Burhan Kuzu teklifi komisyona geri çekti.
  Önerge sahibi BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, “Bu önergede hem kravat zorunluluğunun kaldırılmasını istedik, hem inançların gereği olarak kadın vekillerimizin başörtüsü takabilmelerine imkan sağlamak istedik. İşte Hükümet burada sıkıştı ve teklifi geri almak için manevralara girişiyor. Bu yanlıştır” dedi.
  Elitaş: Bu provokasyon
  AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, BDP’nin tavrını “provokasyon” olarak niteledi. Elitaş, çekme gerekçelerini açıklarken, CHP’nin de metindeki “smokin” tanımına ilişkin bir değişiklik önerisinin olduğunu anımsatarak, “Komisyonda herkes eteğindeki taşları döksün, söyleyeceğini söylesin, son şeklini alsın sonra burada görüşelim” diye açıkladı. Elitaş, yasa ve İçtüzüğe göre Meclis’te türban yasağının olmadığını, ancak Anayasa Mahkemesi’nin 1991 ve 1992 tarihli kararlarının uygulama konusunda yasa yerine geçtiğini anımsattı. 

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı