Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pano

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.09.1998 - 00:01

  Atatürk Anadolu Lisesi'nde ikinci sınıfta çocuğum okuyor. (TM) alanında eğitim görmek istiyordu. Bir puan yüzünden (TS)'e geçmek zorunda kaldı. Çok üzüldü. Yüksek öğretimde puanını etkileyecek bu hak, çocuklara da verilmeli. Neden çocuk, istediği alanda eğitim yapmasın?

  Sumru BÜLBÜL / İZMİR-Karşıyaka.

  Lise son sınıflar için çıkacak alan değiştirme hakkı ne zaman yürürlüğe girer?

  Ayşe TOPÇU / ADANA

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın son yönergesi şöyle:

  Resmi ve özel genel lise, Anadolu Lisesi, yabancı dil ağırlıklı lise ve Anadolu öğretmen lisesi 10'ncu sınıfı sonunda başka bir alana geçmek isteyen öğrencilerin geçiş yapacakları alanın 10'ncu sınıfının okumadıkları alan derslerinden sorumlu tutulmaları kaydıyla 11'nci sınıfa geçişleri yapılabilir. Bu öğrenciler, sorumluluk sınavları dönemlerinde sorumlu tutuldukları 10'ncu sınıfın alan derslerinden sınava alınır ve başarı durumları yönetmeliğe göre değerlendirilir. ÖSS'de yapılan yeni düzenleme nedeniyle herhangi bir alana yönlendirilen öğrencinin, velisi ile birlikte alan değiştirme isteğinde bulunması durumunda 1998-1999 öğretim yılına mahsus olmak üzere sınıf öğretmeni ve rehber öğretmenin de görüşleri alınarak, okuldaki kapasitenin uygun olması halinde isteği doğrultusunda alana yönlendirilir. Okulun alan değiştirme isteğinde bulunan bütün öğrencilerin isteğini karşılayabilecek kapasitenin olmaması durumunda öğrencinin geçmeyi arzuladığı alana kaynaklık eden derslerdeki başarı durumuna göre, sıralama yapılır ve uygun sayıdaki öğrenciye alan değiştirmesi sağlanır.

  Oğlum 6'ncı sınıfta kaldı. Çocuklar kalınca büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar ve okuldan soğuyorlar. 8 yıllık eğitimde sınıfta kalma kalkabilir mi?

  Adnan KÜRKÇÜ / İSTANBUL

  Bakanlık yetkilileri, sınıfta kalmayı kaldırmak için çalışma yapmadıklarını söylediler.

  Yıllardır Milli Eğitimimizin baş belası olan kayıt sırasında bağış konusunda ben de bir öğretmen olarak payıma düşeni aldım. Yeldeğirmeni Uzunhafız Sokak'ta oturan yeğenime kayıt için Yeldeğirmeni Kemal Atatürk Lisesi'ne götürdüğümde 200 milyon ödemem gerektiği, aksi halde kayıt yapılmayacağı söylendi. Babası olmadığı için ilgilendiğim yeğenime hiçbir açıklama yapamadım. Belki ilgililer bu açıklamayı kendileri yapar. Lütfen bu durumu ilgililer duysun ve gereği yapılsın! Böyle 'Sosyal Hukuk Devleti' olur mu?

  Hüseyin YILDIRIM / İSTANBUL

  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, kayıt parası ile ilgili şikayetleri dikkate alarak 12 okul müdürü hakkında soruşturma başlattı.

  Mektup, telefon, faks ve e-mail'inizi bekliyoruz

  Tel: 0212 / 677 03 68

  Faks: 0212 / 677 03 40

  e-mail: acandabak@hurriyet.com.tr

  Adres: Hürriyet Gazetesi

  Eğitim Sayfası

  Medya Towers, Güneşli-34544

  İSTANBUL


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı