Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pankarta mahkûmiyet arbedesi

  Hürriyet Haber
  19 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 19 Mart 1998 - 00:01

  Meclis'te pankart açan öğrencilere verilen hapis cezası, Yargıtay tarafından bozuldu. Ancak Yargıtay'ın bu kararından habersiz, arkadaşlarına verilen cezaları protesto eden öğrencilerle polisler arasında yaşanan taşlı-coplu arbedede, 15 kişi yaralandı. Çok sayıda öğrenci de gözaltına alındı.

  TBMM'de ‘Paralı öğrenime hayır’ şeklinde pankart açan öğrencilere verilen mahkûmiyet kararları Yargıtay'dan döndü.

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 7 öğrencinin beraat kararını oybirliğiyle onaylarken, Ankara 2 No'lu DGM'nin ‘Yasadışı örgüt üyeliği ve örgüte yardım-yataklık etmek’ suçlarından 8 öğrenciye verdiği cezaları ‘usül’ yönünden ‘eksik soruşturma’ gerekçesiyle bozuldu. Bozma kararı nedeniyle öğrenciler yeniden yargılanacaklar, ancak karar esastan verilmediği için tahliye edilmeyecekler.

  Yargıtay'da dün sanıkların ve DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in beraat eden sanıklar yönünden temyiz talebi ile ilgili karar açıklandı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Demirel Tavil, 3 yıl 9 ay ile 18 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılan Elif Kahyaoğlu, Deniz Kartal, Nurdan Bayşahan, Mahmut Yılmaz, Ahmet Aşkın Doğan, Bülent Karakaş, Özgür Tüfekçi ve Metin Murat Kalyoncu'ya ilişkin temyiz istemlerinin kabul edildiğini ve kararın ‘eksik soruşturma’ gerekçesiyle bozulduğunu bildirdi.

  DURUŞMAYA İLGİ BÜYÜKTÜ

  TBMM'de pankart açan 15 öğrenci hakkında Anayasal düzeni yıkmak için örgüt oluşturma suçundan Ankara 2 No'lu DGM'de dava açılmıştı. Mahkeme öğrencilerden 7'sini beraat ettirirken, Ahmet Aşkın Doğan, Bülent Karakaş, Özgür Tüfekçi, Metin Murat Kalyoncu hakkında 18 er yıl 20 şer gün Mahmut Yılmaz hakkında ise 12 yıl 6 ay, Deniz Kartal, Nurdan Bayşahan ve Elif Kahyaoğlu'nu da 3'er yıl 9'ar hapis cezasına çarptırılmıştı. 18'er 20'şer gün ceza alan dört kişi ile 12 yıl 6 ay ceza alan Mahmut Yılmaz Çankırı Cezaevi'nde bulunuyor. Dünkü duruşmayı Avrupalı temsilciler, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ve öğrencilerin yakınları izledi.

  Ankara'da 15 yaralı

  Ankara ve İstanbul'da dün, TBMM'de pankart açan öğrencilere DGM tarafından verilen hapis cezalarını protesto eden öğrencilerle polis çatıştı.

  Ankara'da, çeşitli üniversitelerden gelen öğrenciler, dün saat 12.30 sıralarında Kızılay Güvenpark yanındaki Yeni Karamürsel Mağazaları (YKM) önünde toplandı. ‘Öğrenciler hapiste, çeteler Meclis’te' sloganını atan öğrenciler, arkadaşlarına hapis cezası verilmesini protesto ettiler. Oysa, gösteriden önce temyiz duruşmasını tamamlayan Yargıtay, hapis cezalarının tümünü eksik soruşturma gerekçesiyle bozdu ve beraat kararlarını onadı.

  Göstericiler Yargıtay'ın kararından habersiz, eylemi sürdürünce, polis cop kullandı. Göstericiler de yoldan söktükleri parke taşlarını polisin üzerine attı. Olaylar sırasında Kızılay'da arbede yaşandı. Göstericilerin attıkları taşlarla İnterstar muhabiri Serkan Çinier ile aralarında polislerin de bulunduğu 15 kişi yaralandı. Polis, sabahın erken saatlerinde de İstanbul ve İzmit'ten trenle Ankara'ya 77 öğrenciyi gözaltına almıştı. Bu öğrenciler, gösteride gözaltına alınan 117 öğrenciyle birlikte Emniyet Müdürlüğü Spor Salonu'na götürüldü.

  Bu arada Almanya'dan gelen Berlin Üniversitesi Öğrenci ve Öğretim Üyeleri Delegasyonu'na mensup bir grup, topladıkları 2 bin imzalı protesto dilekçesini TBMM Başkanı Hikmet Çetin'e gönderdi.

  İstanbul'da da, Taksim'e çıkmak isteyen bir grup, sabahın erken saatlerinden itibaren önlem alan polisle çatıştı. ‘‘Bizi çeteler yargılayamaz’’ diye slogan atan eylemciler, Yunanistan Başkonsolosluğu'nun önündeki polis kulübesini ve bir ekip otomobilini tahrip etti, içindeki el telsizini aldı. Polis, havaya ateş etti. Daha sonra Beyoğlu sokaklarında polisle eylemciler arasında kovalamaca başladı ve 55 kişi gösterici gözaltına alındı. Bir polis de hafif yaralandı.

  Parke taşı silah oldu

  Ankara Kızılay'daki olaylarda, eylemciler kaldırımlardaki parke taşlarını söküp polise attı. Taşlardan ellerindeki kalkanlarla korunmaya çalışan polis de, göstericilere copla karşılık verdi. Yaralananların çoğu, bu taşlardan korunamayan vatandaşlarla gazeteciler oldu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı