Dünya Haberleri

DÜNYA

  Pangalos Türkiye'yi suçladı

  Nur BATUR / ATİNA
  25 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ekim 1997 - 00:01

  Ege'de yaşanan son krizin ardından Yunanistan'da kıyamet koparken, Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos yine Türkiye'yi suçladı.

  Pangalos, dün düzenlediği basın toplantısında olayın sık sık meydana gelen küçük kazalardan biri olduğunu savundu. Bir Türk denizaltısının Yunan mayın tarama gemisi tarafından batırılmaya çalışıldığı yolunda Türkiye'nin yaptığı açıklamayı reddeden Pangalos, alaylı bir üslupla ‘Tahtadan bir gemi nasıl bir denizaltıyı batırabilir’’ diye konuştu.

  Olayın Çarşamba günü 11.30'da meydana geldiğini, Deniz Kuvvetleri'nin Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı'na bir yazıyla olayı bildirdiğini söyleyen Pangalos, Ankara'daki Yunan Büyükelçisi'nin Türk uçaklarının hava ihlallerini protesto etmek için Türk Dışişleri Bakanlığı'na gittiği zaman, Ankara'nın şikayetiyle karşılaştığını söyledi.

  Türk savaş gemisiyle Yunan mayın tarama gemisinin birbirine dokunmasının dışında bir olay yaşanmadığını savunan Pangalos ‘Biz, Türk kaptanın bize dokunmasından rahatsız olmadık’ diye şaka bile yaptı. Pangalos, Türkiye'yi olayı kasıtlı olarak büyütmekle suçlarken ‘Türk savaş uçaklarının Yunan savunma Bakanı’nın uçağını taciz etmesi, Türkiye'yi zor durumda bıraktı. Şimdi Türkiye bu olayı büyüterek gözlere toprak atmaya çalışıyor' dedi.

  Yunan Dışişleri Bakanı ‘Ege’de sıcak bir çatışma çıkabilir mi?' diye soran bir gazeteciye ise şu karşılığı verdi:

  ‘Sıcak çatışmayı yaratmak isteyen tımarhanenin kapısını açar. Türkiye büyük bir ülke. Sorumlu insanların da bulunduğunu dikkate alırsak, böyle bir kapıyı açacağını sanmıyorum.’

  Pangalos, Türk Dışişleri Bakanı ile görüşüp görüşmeyeceği yolundaki bir soruyu da ‘Benim Türkiye’de kimseyle görüşmek istemediğimi zannetmeyin. Türkiye'de iyi dostlarım var ama Türkiye ile ilişkilerimizi düzeltebilmemiz için uluslararası sözleşmelere saygı göstermeleri gerekir' diye yanıtladı.

  Yunanlı Bakan, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine de değinerek, AB ülkelerini Türkiye'yi kandırmak ve gerçekleri söylememekle suçladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı