Gündem Haberleri

  Panda ikiz doğurdu

  Hürriyet Haber
  14.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Soyları, yıllardır yok olma tehdidi altında. Dünyanın en saygın ve etkili doğa örgütlerinden ‘‘Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), simge olarak onları kullanıyor. Tüm dünyanın gözleri bu sevimli hayvanlar üzerinde, ama bir türlü çoğalamıyorlar. Çünkü doğurganlıkları neredeyse hiç yok. Dişi pandalar, çok zor hamile kalabiliyorlar. Tüm bu güçlüklere

  rağmen geçtiğimiz günlerde bir mucize gerçekleşti ve bir dişi panda ikiz doğurdu.

  Anavatanları Çin olan ve sayıları hızla azalan pandaların arasına, geçtiğimiz günlerde iki yeni üye daha katıldı. Çin'in Sincan eyaletindeki Çengdu Panda Üretim Merkezi'nde yaşayan 13 yaşındaki ‘‘Çeng Çang’’ adlı dev dişi panda, geçen perşembe günü, ikiz yavrularını dünyaya getirdi. Böylelikle bu yıl içinde merkezde doğan pandaların sayısı 5'e yükseldi.

  İki pandanın toplam ağırlığının 140 kilo 58 gram çektiğini belirten merkez yetkilileri, Çeng Çang'ın dördüncü kez anne olduğunu söylediler. Merkezden verilen bilgiye göre hem annenin, hem de ikizlerin sağlık durumu gayet iyi.

  Pandalar yılda ancak bir kez hamile kalabiliyor ve bir batında en fazla iki yavru dünyaya getirebiliyorlar. Çeng Çang'ın geçtiğimiz bahar aylarında suni döllenme yoluyla hamile kaldığı belirtildi. Suni döllenme yoluyla ilk panda üretimi ise 1963 yılında yine Çin'de gerçekleştirmişti.

  Çengdu Panda Üretim Merkezi, dev panda türüyle ilgili araştırmalar yapan Çin'deki tek araştırma kurumu. Merkezde yapılan çalışmalar, tüm dünyaca ilgiyle izleniyor. Şu anda Çengdu Üretim Merkezi, panda soyunun devam etmesinde suni döllenme yoluyla yüzde 80'lik bir paya sahip.

  Çin'de Sincan, Gansu ve Şanksi eyaletlerinde yaklaşık 1000 adet panda yaşadığı tahmin ediliyor. Bunların yüzde 80'i ise Sincan'da bulunuyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı