KAYSERİ HABERLERİ

Pancar Ekiciler Başkanı Akay'dan özelleştirme önerisi

DHA
02.03.2018 - 17:52Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ,(DHA) - KAYSERİ Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, devlete ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesine kararına ilişkin, Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıkmak yerine öneri getirilmesi gerektiğini ifade etti.

14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili konuşan Hüseyin Akay,özelleştirmeye karşı kamuoyu oluşturmaya çalışanların aslında ülkemizde Şeker Pancarı tarımı, Pancar çiftçisinin niçin pancar ekmek istediği, sözleşmeli tarımın ne olduğu, şeker sektöründeki kota sorununu bilmedoiklerini söyledi. Akay , ''Türk çiftçisinin Avrupa çiftçisi ile nasıl rekabet edebileceği, Gerçek şeker olan Şeker pancarı şekerinin Nişasta Bazlı Şeker ile mücadelesi hakkında doğru ve tam bilgilendirilmediklerini üzülerek görmekteyiz. Şeker sektöründeki payı yüzde 15 seviyesinde olan Kayseri Şeker, Sektörün şu anda en büyüğü olmamakla birlikte en güçlü kuruluşlarından bir tanesidir. Dolayısıyla Kayseri Şekerin sadece kendi işine değil şeker sektörüne de sahip çıkmak gibi bir misyonunun olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu sektörün disiplinli bir şekilde yürümesi ancak bizimki gibi kuruluşların sahip çıkması, önderlik, rehberlik, liderlik yapmasıyla mümkün olabilir. Aslında bu özelleştirmeye kuru kuruya karşı çıkmak yerine toplumun bütün kesimlerinden öneriler getirilerek işçinin, çiftçinin ekmeğine katık olunmalıdır. Yeryüzünde tarımın beşiği olarak bilinen ve tarım konusunda yüzyıllarca dünyaya yön veren ülkemiz insanlarının birikimlerinin, yeniden gözden geçirilerek tarım konusunda dünya ülkeleri ile rekabet edebilecek seviyeye gelebiliriz" diye konuştu.

Başkan Akay, özelleştirmeye karşı çıkmak yerine çözüm önerisi getirilmesi gerektiğini belirterek " Kayseri Şeker Fabrikası, 1992 yılındaki özelleştirme sonucunda Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından satın alınmış olup son yıllarda yakaladığı yükseliş trendi ile başarılı bir rol model ve sektöründe lider konumuna gelmeyi başarmıştır. Bu başarıyı, sorumluluk anlayışı ve disiplin içerisinde sürdürmenin yanı sıra birikimlerimizi kamuoyu ile paylaşmak suretiyle Şeker pancarı tarımı ve Şeker pancarında verimlilik alanlarında sektörümüze katkı sağlamak isteriz. Özelleştirme ile ilgili önerilerimiz;  Her fabrikanın, bulunduğu bölgelerin pancar kooperatifleri ile iyi diyalog ve iş birliği oluşturulmalı,  şeker fabrikalarını alan kuruluşların Fabrikaları rehabilite etmeleri için önemli bir bütçe ayırmaları gerekir.  Şeker fabrikaları çiftçilerle yapılan üretim sözleşmesi çerçevesinde çiftçilere karşı özellikle kota uygulamasında adaletli davranılmalıdır. Kota, üreten çiftçiye verilmeli, şeker fabrikaları sanayi kuruluşu olmakla, her kademesinde dikkate alınması gerekli uygulamaları ve tekniği vardır. Bunları yapabilecek yetişmiş teknik personele sahip çıkılmalı, her fabrika ayrı ayrı üretim ve satış politikası uygularsa, sektörde kaos yaşanır, bundan her fabrika zarar görür. " şeklinde sıralandı.

FOTOLU

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Pancar Ekiciler Başkanı Akay'dan özelleştirme önerisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı