Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Panasonic’ten dünya devi plazma TV

  Hüseyin Gönüllü
  28 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 2005 - 21:21

  Plazma ekranda büyüklük yarışına Panasonic de katıldı. 165 ekran büyüklüğündeki Viera TH65PV500, dünyanın piyasada satılan en büyük ekranlı plazma televizyonu ünvanına sahip. Panasonic’in Viera TH65PV500 modelinin üretildiği Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikanın uluslararası basın tanıtım gezisine Hürriyet e.yaşam olarak biz de katıldık.

  Çek Cumhuriyeti’nin Pilsen şehrindeki fabrikada bundan önce tüplü (CRT) televizyon üretimi yapılıyormuş. Fabrika, hızla ilerleyen teknolojiye ayak uydurmak için likit kristal (LCD) ve plazma televizyon üretimine geçecek şekilde yeniden yapılandırılmış. Fabrika’nın bir diğer özelliği ise dünyanın piyasada satılan en büyük plazma televizyonu ve HD (yüksek çözünürlüklü) televizyon yayınlarına hazır 165 ekran (65 inç) Panasonic Viera TH65PV500’ün montaj işlemlerinin yapıldığı dört fabrikadan birisi olması. Avrupa’da ise bu üretimin yapıldığı tek fabrika.

  Türkiye’de ilk kez CeBIT Bilişim Eurasia’da tanıtımı yapılan ve Kasım ayında Türkiye pazarında yer alacağı belirtilen TH65PV500, 16:9 geniş ekranı, 8. nesil HD plazma paneli, 1366x768 piksel çözünürlüğü, maksimum 8,6 milyara eşdeğer renk derinliği ve 3000:1 kontrast özellikleri ile alanında liderliğini ilan etmiş bir ürün.

  Panasonic Marketing Europe’dan David Nicholls Hürriyet e.yaşam’a yaptığı açıklamada, dünyada tüplü televizyon pazarının giderek küçülmekte olduğunu, buna karşın likit kristal ve plazma televizyon pazarında talebin artış trendinde olduğunu belirtti. Darch, Panasonic olarak 32 inç’in altındaki televizyonlar için LCD teknolojisinin, 37 inç ve daha büyük televizyonlar için plazma (PDP) teknolojisinin tercih edilmesini önerdiklerini ve üretimlerini de bu yönde yaptıklarını vurguladığı konuşmasında Panasonic’in televizyon imalatında kullanılmakta olan tüm elementlerin üretimine hakim olduğu için mükemmel görüntü kalitesine ulaşabildiklerini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı