Pamukova'da taşocağı alanında 200 ton kimyasal atık bulundu

Reuters
05.10.2015 - 10:16 | Son Güncelleme:

Çevre Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, 1 Ekim Perşembe günü Sakarya'nın Pamukova ilçesindeki bir taşocağı alanında gömülü halde tahmini 200 tonluk kimyasal atık bulunduğunu ve atığın içeriği ilgili çalışmanın TÜBİTAK tarafından gerçekleşeceğini söyledi.

Öztürk, atığı alana getiren ve gömenlere ya da onların bulunamaması halinde taşocağı sahibine 2 milyon lira cezanın kesilebileceğini ifade etti.

Reuters'a konuyla ilgili bilgi veren Öztürk, "Perşembe günü bize yapılan ihbar üzerine taşocağı alanına çukur açılarak kimyasal madde gömülmesiyle ilgili araştırma yaptık. Tespitlerimiz sonrasında atık bulundu ve TÜBİTAK'ın da numune almasını sağladık. Atığı da yerinden kaldırdık" dedi.

Pamukovada taşocağı alanında 200 ton kimyasal atık bulundu PAMUKOVA’DA BİR TAŞOCAĞINDA GÖMÜLÜ 12 KAMYON DOLUSU KİMYASAL ATIK BULUNDU

Atığın İZAYDAŞ'ın Kocaeli'deki tesisine götürüldüğünü söyleyen Öztürk, "Atığı getirenlerle ilgili teknik çalışmadan sonuç alınamazsa, ocağın sahibine ceza kesilecek. Bu ceza 2 milyon lira civarında olacak" dedi.

Taşocağı alanından kaldırılan kimyasal atığın 12 kamyon, yani 200 ton civarında, olduğunu dile getiren Öztürk, "Sorumluların bulunması halinde bu kişiler cezanın yanısıra İZAYDAŞ'a atıkların bertarafı için 500,000 lira civarında bir para da ödeyecekler. Taşocağı sahibi dökenlerle ilgili bilgisi olmadığını söylese de, onu döktürmesi de bir sorumluluk gerektiriyor" dedi.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı