Ege Haberleri

EGE

  Pamukkale'ye Çin'den misafir geldi

  Osman Nuri BOYACI/ DENİZLİ, (DHA)
  03 Ekim 2015 - 14:27Son Güncelleme : 03 Ekim 2015 - 14:27

  DENİZLİ'nin Pamukkale İlçesi'ni ziyaret eden Çinli heyet, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin'i kasım ve nisan aylarında düzenlenecek mermer fuarına davet etti.

  Denizli'den ithal edilen mermeri işleyip satan Quanzhou şehrine bağlı belediyeden Karahayıt ve Pamukkale'ye gelen ekip arasında Quanzhou Belediyesi Başkan Yardımcısı Lin Boqian, Ulaşım Daire Başkanı Lui Zhiping, Ticaret Daire Başkanı Nian Xueqing, Nanan Belediye Başkan Yardımcısı Cai Loungqun, Anxi Belediye Başkan Yardımcısı Lin Rongchao, Quanzhou Yabancı ve Yurtdışı Çince İşleri Ofisi'nden Huang Decong yer aldı. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Çin heyetini Pamukkale, Karahayıt ve Hierapolis'te ağırladı, makamında kabul etti.

  Çinli heyet onuruna Karahayıt'ta düzenlenen yemekte karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Quanzhou ile Denizli'nin benzerliklerinin olduğunu söyleyen AK Partili Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, "Quanzhou'nun Denizli ile mermer konusunda ticaret yapması çok önemli. Ouanzhou Türkiye'den yaklaşık 300 milyon dolarlık mermer alımı yapıyor. Bu ticaretin daha da artmasını diliyoruz. Dünyaca ünlü Pamukkale ve Karahayıt'ta Çinli konuklarla bir arada olmaktan da mutluluk duyduk" dedi. Quanzhou Belediyesi Başkan Yardımcısı Lin Boqian ise Pamukkale ve Karahayıt'a hayran kaldıklarını belirterek, "Quanzhou ile Denizli birbirine benzeyen ve ticaret açısından da önemli şehirler. Biz Denizli'den aldığımız mermeri Çin'de işleyerek satıyoruz. Pamukkale ve Karahayıt'ı görünce bu kente hayran kaldım. Bizim ülkemizde kasım ayı ve nisan ayında mermer fuarı oluyor. Bu fuarda siz de görmek istiyoruz. Sizi Çin'e davet ediyoruz" diye konuştu. Gürlesin, bir heyetle nisan ayındaki fuara katılmayı çok istediklerini söyledi.

  İki belediye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için görüş birliğine varılan ziyarette Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Quanzhou Belediyesi Başkan Yardımcısı Lin Boqian'a Denizli'nin ev tekstili ürünlerinden hediye etti. Boqian ise Gürlesin'e Çin'in sembolü olan tablo ile Quanzhou Belediyesi'nin tarihçesini anlatan kitap hediye etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı