Ege Haberleri

EGE

  Pamuk ve tekstilin ortak feryadı

  Arzu ÇETİK, (DHA)
  24.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pamukta üretim alanlarının giderek azalması tekstili sıkıntıya soktu. Üretici ve ihracatçılar sektörü kurtarmak için harekete geçti.

  EGE Bölgesi’nde pamuk üreticileri ve tekstilciler pamuk üretim alanlarının her geçen gün azaldığına dikkat çekerek, hükümete çağrıda bulundu, 6 maddelik öneri paketi hazırladı. İzmir, Aydın, Denizli, Söke, Manisa, Nazilli, Akhisar Ticaret Borsaları, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Bergama Ziraat Odası, Ege Çiftçiler Derneği ve Ulusal Pamuk Konseyi’nin imza attığı paketi hükümete sunacaklarını belirten İTB Başkan Vekili Barış Kocagöz, pamuk ekiminin yapılacağı son günler olduğuna dikkat çekerek şunları ifade etti.

  Ankara’ya çağrı yaptı

  “Pamuk üretiminde denklem tutmuyor. Girdi maliyeti, fiyatlar, tekstil sektörünün durumu pamuk üretimi için yeterli gelmiyor. 6 yılda üretim yarıya düştü. 900 bin tonlardan 500 bin tonlara geriledi. Bu yılı 450 bin ton ile kapatacağımızı düşünüyoruz. Ankara’ya acil çağrıda bulunuyoruz” dedi.

  SEKTÖRÜN ÖNERİ PAKETİ

   2009 prim miktarının ekim döneminden önce açıklanması olumlu, ancak henüz 2008 ürünü primler  ödenmedi. Kilo başına 42 kuruş olarak belirlenen 2009 primi 55 kuruşa yükseltilmeli.
    Mazot ve gübre gibi girdi destek katsayıları gerçek bir destekleme için yeniden düzenlenmeli, ÖTV ve KDV yüzde 1’e indirilmeli. 2008 yılı başında ham pamuk satışına getirilen yüzde 8 KDV tekrar eski oranı olan yüzde 1’e düşürülmelidir. 
  Ziraat Bankası’nda borçları yapılandırılan üreticiler bankaca takip listesine alınmakta bu üreticiler diğer kredi imkanlarından yararlanamamaktadır. Bu yanlış uygulamadan vazgeçilmeli.  
    Yerli pamuk kullanan sanayicilere bir an önce destek verilmeli. 
    Bölgedeki pamuk ve tekstil sanayini teşvik için özel destekler geliştirilmeli. 
  Tekstil ve konfeksiyon sektörünün üzerindeki vergi, sigorta ve enerji yükleri hafifletilmeli.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı