Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pamuk üretimindeki düşüş ralli sinyali mi?

  FT
  11 Aralık 2009 - 12:52Son Güncelleme : 11 Aralık 2009 - 13:23

  Pamuk piyasalarında yeni bir rallinin başlayacağına yönelik beklentiler artarken, bu piyasada işlem yapanlar yeni rallinin iki yıl önceki yükselişe benzeyip benzemeyeceğini tartışıyor

  Pamuk fiyatları bu yıl ürünün üretiminde küresel ölçekte yaşanan düşüş ve artan talep nedeniyle yüzde 50'den daha fazla artış gösterdi.

   

  Pamuğun 2010 Mart vadeli işlemlerde fiyatı 74.9 çıkarken bu seviye 2008 yılından beri görülen en yüksek nokta oldu. Analistler tekstil sektörünün başlıca ham maddelerinden olan ürünün pazarının aylar süren zayıf dönemden sonra arz kıtlığı ile yeniden hareketleneceğini  öngörüyor.

   

  Financial Times'ta yayımlanan bir haber analizde de ABD Tarım Bakanlığı'nın aylık olarak yayımladığı raporlar kaynak gösterilerek pamuk piyasasında önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmeler rakamlar temelinde mercek altına alındı.

   

  ÜRETİM DÜŞÜYOR TÜKETİM ARTIYOR

  Tarım Bakanlığı'nın verileri, dünya pamuk üretiminin 2010 yılı Temmuz ayına kadarki bir yıllık dönemde102.7 milyon balya düzeyinde gerçekleşeceğini, bu miktarın da önceki yıla oranla yüzde 4'lük bir düşüşe denk geldiğini gösterdi. Veriler bu dönemde tüketimin ise yüzde 3 oranında artarak 114.5 milyon balya düzeyine çıkacağını gösterdi.

   

  Uluslararası Pamuk Danışmanlığı Komisyonu da küresel pamuk stoklarının son yedi yılın en büyük düşüşünü yaşayacağını söyledi.

   

  FT, pamuk fiyatlarındaki bu artışın spekülasyondan mı yoksa arz kıtlığından mı kaynaklandığı anlamak için bundan 21 ay önce yaşanan rallinin dikkatli şekilde masaya yatırılmasını gerektiğini belirtti.

   

  ÖNCEKİ RALLİ SEKTÖRÜ BÖLMÜŞTÜ

  O dönemde son 30 yılın en büyük artışını yaratan nedenler sektörü ikiye bölmüştü.

   

  Paris merkezli büyük pamuk şirketi Louis Dreyfus şirketine ait Allenberg Cotton'nun CEO'su Joe Nicosia, FT'ye yaptığı değerlendirmede, o dönemde fiyatların çıkacağına oynayan yatırımcıların aşırı talebinin ürünün fiyatını hızla yükselttiğini söyledi. Nicosia, "Fiyatlar da sadece buna tepki olarak kontrolden çıktı" dedi.

   

  Ancak sektörü yakından takip eden diğer bazı uzmanlar ise fiyatlardaki artışın nakit sıkışıklığı içinde olan geleneksel işlemcilerin pozisyonlarını azaltmasının ardından piyasadaki kısa vadeli alımların artmasına bağladı.

   

  Analistler pamuk piyasasında endekse oynayan yatırımcıların sayısında görülen artışın, üründeki hareketi açıklaması açısından önemli olduğunu da söyledi. Ancak yine bazı analistler, bu seferki yükselişin yaklaşık iki yıl önce yaşanana göre daha ayakları basan yanı olduğu ve ürünün piyasasındaki temel göstergelerin bu çıkışı desteklediği görüşünü savundu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı