Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pamuk Prenses’i İspanyol gizli servisi zehirlemiş

  Hürriyet Haber
  22 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Eylül 2000 - 00:01

  GRIMM Kardeşlerin Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalı Eckhard Sander adlı araştırmacı tarafından yeniden yorumlandı. Sander'in iddiasına göre, bir Alman kızı olan Pamuk Prenses, İspanya Kralı Felipe'ye aşık olup hata işlediği için İspanyol Gizli Servisi tarafından zehirlenerek öldürüldü.

  Sander'in ‘‘Pamuk Prenses: Mitos mu Gerçek mi’’ başlıklı tarih çalışmasına göre Pamuk Prenses aslında Margarethe Von Waldeck adında bir Alman kızıydı ve Bad Wildungen yakınlarında yaşıyordu. Margarethe'nin ağabeyi Kont Samuel'in ise bir bakır madeni vardı. Güzel Margarethe, annesi öldükten sonra 1533'de İspanya'daki büyükannesinin yanına gönderildi. Genç kız, yapmaması gereken bir hata işleyerek kalbinin sesine uydu ve İspanya Kralı Felipe'ye aşık oldu.

  İspanyol Gizli Servisi, Margerethe'den kurtulmak amacıyla bir meyveyi zehirleyerek yakınları aracılığıyla genç kadını öldürdü. İddiaya göre, Margerethe'yi ölüm uykusundan uyandıracak yakışıklı prens asla gelmedi.

  Sander'e göre, yedi cüceler ise, köle gibi çalıştıkları ve yeterince beslenemedikleri için bedence bir türlü gelişemeyen maden işçileriydi. Yedi cücelerin giydikleri şapkalar ise madende başlarına düşecek kayalardan korunmak amacını taşıyordu. Yedi cüceler, İspanya Kralı'na aşık olduğu için ölen Margarethe'nin ağabeyinin bakır madeninde çalıştılar ve 25 yaşını göremeden de öldüler. Echard Sander, ‘‘Bu öyküler değişe değişe çocuklara çekici gelen bir masal halini aldı. Amacım sadece tarihi doğruları anlatmak’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı