Ege Haberleri

  Pamuk 380, üzüm 500 bin

  Hürriyet Haber
  09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TARİŞ Pamuk Birliği Başkanı Mehmet Bakanoğlu, 2000-2001 sezonunda pamuğu 380 bin lira baz fiyatla alacaklarını açıkladı. TARİŞ Genel Müdürü Ayhan Özer'in de katıldığı basın toplantısında, Bakanoğlu, ‘‘Pamuk fiyatında geçen yıla göre yüzde 49'luk artış var. Fiyatı belirlerken hem üreticiyi, hem de TARİŞ'i kolladık’’ dedi.

  FİYATLARIN artması halinde yönetim kurulu kararına gerek olmadan, kooperatiflere hemen talimat vereceklerini söyleyen Bakanoğlu, tüm önlemleri aldıktlarını bildirdi. Pamuğa 20 cent prim verilmesi gerektiğini ifade eden Bakanoğlu, ‘‘9 cent verileceği söyleniyor. 11 cent de 2001 bütçesinden verilmeli. Prim, Mayıs-Haziran'da da ödenebilir’’ diye konuştu.

  BAKANOĞLU, prim verilmemesi halinde, üretimin önümüzdeki yıllarda daha da düşeceğini belirterek, Ege milletvekillerini göreve çağırdı. Genel Müdür Özer de 250 bin ton pamuk alabileceklerini söyledi, ‘‘Ege'de 600 bin ton rekolte bekleniyor. Biz üyelerin tüm pamuğunu alabiliriz’’ dedi.

  9 numara üzüm 500 bin

  TARİŞ Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker de 9 numara üzümü 500 bin liradan alacaklarını söyledi. Çekirdeksiz kuru üzümün üreticiye 420 bin liraya mal olduğuna dikkati çeken Türker, bu yıl rekoltenin 255 bin ton olarak tespit edildiğini belirti, ‘‘200 bin tonluk ihracatla dünyada birinciyiz’’ dedi. Türker, dünya piyasalarında, ihracat fiyatını Türkiye'nin belirlemesi gerektiğine de belirterek, ‘‘Geçtiğimiz yıllarda ihraç fiyatını bin doların üzerine çıkardık. İhracatçı dikkatli olmalı, fiyatı bin doların altına düşürmemeli’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı