Gündem Haberleri

  Paluk kanattan parti yaptuğundan

  Hürriyet Haber
  30.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karadeniz'in, Karadeniz insanının gözü, umudu hep sahilde. Hırçın Karadeniz'in sahilini dev kayalarla doldurup, üzerine otoyol yapmak, tarihi ‘İpek yolu’nu canlandırmak kolay değil. Rizeli, Karadeniz Bölgesi'nin umudunu bağladığı denizden kara kapma çabasını biraz daha gururla izliyor. Ne de olsa bu yolun yapılmasında çabası bulunan Mesut Yılmaz, hemşerileri.

  Hoparlörlerinin sesini sonuna kadar açarak kısa aralıklarla Rize caddelerini arşınlayan seçim minibüsleri varlıklarını kanıtlamaya çalışırken, propaganda çalışmalarının flaş partisi ANAP'ın, kenti boydan boya kaplayan bayraklarının altından geçiyor. ANAP Genel Merkezi'ni aratmayacak geniş koridordaki il binasında bulabildiğimiz tek yetkili İl Gençlik Komisyonu Başkanı Ahmet Çelik, 3 milletvekilliğinden 2'sinin ‘garanti’ olduğunu, çabalarının 3'üncüyü de almaya yöneldiğini söylüyor. ANAP, Belediye Başkanlığı için yapılan ara seçimde oyların yüzde 57.8'ini almış. Çelik'e kendilerinden nasıl bu kadar emin olduklarını soruyoruz: ‘‘Yapılanlar, yapılacakların teminatıdır. Hiç kimseyi tenkit etmiyoruz. Sadece 'Size hizmet verene sahip çıkın' diyoruz.’’

  DSP'nin ülke genelinde esen rüzgarı, Rize'de, etkili bir aileden gelen İsmet Berberoğlu ile biraz daha sert esiyor. ANAP'ın Rize'deki en büyük rakibi FP'nin, ‘‘Seçim Karargáhı’’na gidiyoruz. Seçim İşleri Komisyonu yöneticisi Hüseyin Albayrak, Karadeniz'deki insan erozyonunun ANAP'ın işbaşına geldiği 80'li, 90'lı yıllarla hızlandığını söylüyor. FP, Rize'de ANAP ile eşit durumda olduklarını, 3'üncü koltuğun bütün partiler için eşit uzaklıkta olduğu inancında. İl Başkanı Ahmet Erdoğan FP'nin topluma yanlış yansıtıldığı görüşünde. Rize'nin kalkınması için serbest bölgenin 'depo' olmaktan kurtarılmasının şart olduğunu savunuyor, ‘‘Aksi halde sahil yolu bitince İstanbul'a 20 yerine 15 saatte varmaktan başka işe yaramaz’’ diyor. FP'liler, geçmişte bazı hatalar yapıldığının farkında... ‘‘Melake değiliz’’ derken bunları giderdiklerinde ısrarlı. FP'liler Rizeli Şevki Yılmaz hakkında fazla konuşmuyor. Ancak bir partili, ‘‘Kendisi aynı zamanda hocadır. Söylemek istediklerini hocaların yaptığı gibi örneklerle anlatınca bazı yanlış anlaşılmalar oldu’’ diyor.

  BİLDİĞİNİ YAZ

  DYP il Başkanı Nihat Mete, Rize ve ülkede yığılan sorunlara karşı bir şey yapılmadığını, Mahsun Kırmızıgül ile meydanların doldurulduğunu savunuyor. Mete, çay zammının yetersizliğini anlatırken hangi gazetede görevli olduğumuzu soran yaşlı partili, Kurthan Fişek'in Gaziantep'te DYP'ye hiç şans tanımamasına fena içerlediğini belli ediyor: ‘‘Gaziantep'te DYP'nin de 1 şansı var' diye yazılamaz mı? DYP diye bir parti yok mu?’’

  Bu sözlerinden etkilenen Mete de, ‘‘Benim söylediklerimi yazamazsınız. Siz yine bildiğinizi yazın’’ diye konuşuyor.

  Partiler fazla gürültünün gücü yansıttığı inancıyla hasta, bebek ve yaşlıları düşünmeden hoparlörlerin sesini biraz daha açıyor. Çayın tüm ürünlerini satan 30 yaşındaki İshak Özcan, Rize'nin çayın yanı sıra Mesut Yılmaz'la özdeşleştiğini söylerken, 40 yıllık balıkçı, 61 yaşındaki ‘‘Kara Salih’’ lakaplı Salih Çoruh, ‘‘Pen paluğu kanatlarindan (solungaç), partiyi hizmetlerundan tanayrum. ANAP'tan başka parti bilmeyrum’’ diyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı