Dünya Haberleri

  'Palme'yi Yugoslavya öldürttü'

  hurriyet.com.tr / DHA
  18.01.2011 - 15:19 | Son Güncelleme:

  Alman Focus dergisi 1986 yılında öldürülen İsveç Başbakanı Olof Palme'nin ölümüyle ilgili yeni bir iddia ortaya attı. Gazetenin haberine göre, Palme eski Yugoslavya'nın istihbarat servisi UDBA tarafından öldürüldü.

  Focus'un haberine göre, eski UDBA ajanlarından Vinko Sindicic 2008 yılında Alman savcılarına verdiği ifadede, 1986'da sinema çıkışında yaya olarak evine giderken öldürülen Palme'nin, aylarca Yugoslavya Gizli Servisi UDBA ajanları tarafından takip edildiğini ve sonra da öldürüldüğünü söyledi.

  Sindicic'in ayrıca şu anda 65 yaşında olan "katilin" Hırvatistan'da yaşadığını söylediği belirtildi.

  Haberde, 67 yaşındaki Sindicic'in verdiği bilgilerin 1988 yılında İsveç makamlarına bildirildiği ancak İsveç makamlarının konunun üzerini kapattığı bildirildi.

  Palme'nin ölümüyle ile ilgili bir iddia da cinayeti Güney Afrikalı bir ajan işlediği; cinayete Irak, PKK, ve İsveçli aşırı sağcı polislerin de karıştığı yönündeydi.

  Palme 26 Şubat 1986'da eşiyle birlikte sinemadan çıkıp evine giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüş, olayın faili olarak tutuklanan Christer Pettersson 1989 yılında hem delil yetersizliği hem de akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.

  Eylül 2004'te hayatını kaybeden Petersson'un ölümünden önce Palme'yi öldürdüğünü itiraf ettiği bildirilmişti.

  Öldürüldüğü dönemde Sovyet yanlısı politikalar izlemek ve İsveç'in ulusal çıkarlarını korumamakla suçlanan Palme cinayetiyle ilgili incelemeler halen sürüyor. İsveç polisi, Kasım 2006'da Dalarna kentindeki bir gölde cinayette kullanıldığı düşünülen bir tabanca buldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı