« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Palavrası yok

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Guerin Sportivo, Fatih Terim'le röportaj yaptı

‘‘Bu Türk, UEFA Kupası'nı kazandı. Sadece UEFA Kupası'nı kazananlar beni yargılayabilirler. Türk Milli Takımı'nı, Avrupa Futbol Şampiyonası'na götüren ilk hoca da benim.’’

‘‘ İnsanlarla dürüst olmak gerek . Şampiyonluktan hiç söz etmedim. Ya da Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan. Fiorentina, UEFA Kupası'na katılma düzeyinde bir takım.’’

Fatih Terim her zaman sana uzak mesafeden düşünce ile bakar. Sanki bir kumar oyuncusunun bakışıdır bu. Aslında elinde poker kağıtları yerine blöf vardır ama bunu satmasını çok iyi bilir. Zaten oyunun amacı da budur. İtalya'da bulunduğu ilk altı ayda herkesi böldü.

Taraftarlar O'nunla birlikteler. Kulübünün büyük bir bölümü ise O'na karşı. Rui Costa, Di Livio gibi bazı oyuncular O'na sadık. Chiesa Morfeo, Mijatoviç'in başını çeken bazı oyucuncular ise Terim'e daha az sadık. Muhabirler O'ndan yana, yazı işleri ise muhalif. Fatih Terim, görmüş geçirmiş bir kurnaz. Rahatsız olduğu sorulara yanıt vermek istemeyince hemen İtalyanca bilmediğini anımsatıyor. Ancak ardından kusursuz İtalyanca konuşuyor. Terim, İtalya'nın etkili spor dergilerinden Guerin Sportivo'ya verdiği demeçte yine ilginç konulara değindi...

Soru: İtalya güzel değil mi?

Terim: Çok güzel. Lüks arabalar, menajerler, kolay kazanılan milyarlar. Fedakarlık sorumluluğu kaybolmak üzere. İşte bunun için zamanımızda akıllı, zeki oyunculara ihtiyaç var.

Soru: Bir isim ver.

Terim: Angelo Di Livio. Çok büyük bir örnek. Daha ilk gün ilk antremanda anladım. Sezon başından bu yana bir kez şikayette bulunmadı.

Soru: Başkaları şikayette bulundu mu .

Terim: Diğerleri hep tanık aradılar.

Soru: Morfeo.

Terim: Bana isim söyletme.

Soru: Size göre Chiesa gibi bir futbolcu, klübede oturmaktan mutlu mudur?

Terim: Sezon başında çok büyük bir futbolcu olduğunu söylemiştim. Ama bir futbolcudan en büyük veriyi almak için gerekirse kulübede oturtursunuz. Evet efendim, kulübe her zaman futbolcunun daha fazla randıman vermesini sağlamıştır.

Soru: Bütün bunlar yaşanırken insanlar Terim'in kim olduğunu anladılar mı?

Terim: İtalya'ya her zamanki amacımla geldim. Kazanmak. Çünkü ben her zaman için kazanmaya alışığım. Buraya gelmek için aldığım paranın dörtte birini feda ettim.

Soru: Alkış mı istiyorsun?

Terim: Asla. Ama buraya para çalmak için gelmediğimi kanıtlamaya çalışıyorum. Parayı G.Saray'da daha çok kazanıyordum.

Soru: Siz ateşli ve tutkulu ortamlarda coşuyorsunuz.

Terim: Ben polemiklere tahammül etmem. Floransa'nın kusuru burada.

Soru: Ama sizde polemik yarattınız. Başkan Cecchi Gori'ye isteklerinizi ileten açık bir mektup yazdınız. inanılmaz bir parlamaydı.

Terim: Ben düşündüğümü söylerim. Asla pişman değilim. Yapmak zorundaydım.

Soru: Bu takımın neye ihtiyacı var.

Terim: Bu takımın bir savunma, bir de orta saha oyuncusuna ihtiyacı var. Yaz bunları.

Soru: Terim için hangisi daha uygun. Kurnazlık mı, akıllı olmak mı yoksa sertlik mi?

Terim: Üçü de uygun. Şimdiye kadar hep fedakarlık yaptım. Bir devlet memurunun oğluyum. Annem ev kadınıydı. Lüks bir otomobilde doğmadım ama O arabayı alın teri ile kazandım. Her zaman fedakarlık yaptım. Futbolcu olarak, antrenör olarak. Şimdi de Floransa'ya gelerek .

Soru: Gelmenizle alay edenler oldu. 'Bir Türk ne anlar?' dediler.

Terim: Bu Türk, UEFA Kupası'nı kazandı. Sadece UEFA Kupası'nı kazananlar beni yargılayabilirler. Türk Milli Takımı'nı, Avrupa Futbol Şampiyonası'na da ilk götüren hoca benim. Sadece hatırlatmak isterim.

Soru: İtalya'da aldığınız en kötü eleştiri hangisiydi?

Terim: Doğrusu ırkçılık ile karşılaşmadım. Ama özel yaşamıma girmek isteyenlere tahammülüm olmadı. Ramazan ile ilgili sorular. Gittiğim yerleri bilmek istemeleri. Ben restoranları severim. Türkiye'de de sık sık giderdim. Kimse ilgilenmezdi.

Soru: Rui Costa hakkında konuşalım.

Terim: Harika bir oyuncu. Ligin en iyi '10' numarası. Zidane'dan daha güçlü. Şöyle diyelim. ‘Zidane için Rui Costa’yı feda et' deseler. Yanıtım ‘Hayır’ olur. Rui'yi kimseye değişmem.

Soru: Batistuta ile bambaşka bir lig olabilir miydi Fiorentina için?

Terim: Batistuta piyasadaki en iyi forvet oyuncusu. Ne diyebilirim. Olimpico Stadı'nda izledik. Bütün planlarımızı, bütün çalışmamızı golü ile alt üst etti. Her yıl 20-22 gol atıyor. Altın Top Ödülünü O'na vermek isterim.

Soru: Nuno Gomes ?

Terim: Şimdiden çok iyi. Ama gelecek on yılın en iyi Avrupa'lı oyuncuları arasında yer alacak.

Soru: Ya Hakan Şükür?

Terim: O da çok iyi. Ama psikolojik açıdan desteğe ihtiyacı var. İnter'de bunu göremedi.

Soru: O zaman sence İtalyan hakemleri hep iyi niyetli mi ?

Terim: Şimdiye kadar doğru düdük çaldılar. Genelde iyiler. Ben G.Saray'ı çalıştırdım. G.Saray, Milan, Juventus ayarında bir takım. O zaman her takım eşit değil. Ama bunun adı da politika.

Soru: Sporda politika var mı ?

Terim: Çok var. Her ülkede var. Siyaset ve polemik futbolla iyi anlaşırlar.

Soru: Fiorentina nereye ulaşacak ?

Terim: Dürüst olmak gerek . Şampiyonluktan hiç söz etmedim. Ya da Şampiyonlar Ligi'ne katılmaktan. Şimdiye kadar hep ‘Bu doğru’ ‘Bu yanlış’ dedim. Fiorentina, UEFA Kupası'na katılma düzeyinde bir takım.

Soru: Bu söyleşide bana hiç yalan söyledin mi ?

Terim: Hayır. Yemin ederim.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler