Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Palandöken'de kaygaç tanıtımı yapıldı

TÜRK Hava Kurumu Erzurum eski Şube Başkanı Cumhur Çarıkçıoğlu, başta engelliler olmak üzere herkesin rahatlıkla kayak yapabileceği ’Kaygaç’ı, Palandöken Dağı’nda tanıttı.

Kerim BURUCU/ERZURUM, (DHA)
SON GÜNCELLEME
Evli ve dört çocuk babası 50 yaşındaki Cumhur Çakırçıoğlu, yeğeni Mustafa Kemal Torun ile pistlerde kayarak ’Kaygaç’ adını verdiği icadının tanıtımını yaptı. Çakırçıoğlu, "İki kişinin rahatlıkla bindiği Kaygaç’la tüm bedensel engelliler ve ’kayamam’ korkusu yaşayanlar artık bu sporu rahatlıkla yapabilir. Palandöken kayak pistlerinde yaptığımız denemede normal kayakçıları geride bıraktık. Kaygaç, bugüne kadar hiç düşünülmemiş bir tasarım. Bu icadımı tanıtmak için 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları büyük bir şans oldu. İlk bakışta frenli bir kızağı andıran Kaygaç, iki kişinin birden kayak yapabilmesini sağlıyor. Bedensel engelli olduğu için kayak yapamayanlar ’Kaygaç’la bu özlemlerini sonlandıracak. 2008 yılında tasarladığım Kaygaç için patent aldım ve şu anda elimde 7 tane var" diye konuştu.

Çarıkçıoğlu, Kaygaç’la Kış Oyunları için Erzurum’a gelecek olan yerli ve yabancı devlet büyüklerini kaydırarak icadının seri üretimine geçilmesini arzu ettiğini söyledi. Çarıkçıoğlu, "Benim bu işten maddi herhangi bir çıkar gözettiğim yok. Tek isteğim, bedensel engellilerin de kayak yapabilmesi. Çünkü Kaygaç, fren sistemi ve yapısıyla bedensel engelliler tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Tek ve iki kişilik olarak tasarladığım Kaygaç Erzurum’un yeni bir markası olacak. Kayak aracına verdiği isim tamemen yöresel" dedi.

Öte yandan Cumhur Çarıkçıoğlu, ’Kaygaç’ adını verdiği icadını Palandöken Kayak Merkezi’nde sergileyerek, yerli ve yabancı tatilcilerin ilgisine de sundu. Büyük hayranlık uyandıran Kaygaç’ın fotoğraflarını çeken Japon turistler, aynı zamanda taşıtı kullanarak test de etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler