ANKARA HABERLERİ

Palandöken: Yüksek elektrik faturası ödeyen esnafa TRT katkı payı muafiyeti getirilmeli

DHA
16.05.2017 - 11:11 |Son Güncelleme :
DHA

Adem YAZICI/ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni reform paketi yasa taslağı kapsamında Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından getirilmek istenen elektrik faturasındaki TRT payı muafiyetinden esnaf ve sanatkarların da yararlanması gerektiğini söyledi. Palandöken, "En yüksek elektrik faturasını esanf ödüyor. Anayasanın eşitlik ilkesi ve esnafı koruma maddesi göz ardı edilmemili, esnafın da elektrik faturasından TRT indirimi yapılmalı" dedi.
Elektrikte en yüksek faturayı esnafın ödediğini ifade eden Bendevi Palandöken, "Sokakları aydınlatan esnafımızın rekabet gücünün azalmaması için elektrik faturalarına özel tarifeler getirilmelidir. Elektrik tüketiminin yüzde 24'ünü esnaf ve sanatkârlar gerçekleştiriyor. Bu da haliyle büyük bir maliyet getiriyor. Oysaki esnaf ve sanatkârın desteklenmesi ve elektriği indirimli kullanması gerekir. Yeni reform yasa tasarısında getirilmeye çalışılan elektrik faturasındaki TRT katkı payı muafiyetinden esnaf ve sanatkarlarada kolaylık sağlanması gerekir" diye konuştu.  
'FATURA İNDİRİMLERİ İLE ESNAFIN MALİYETİ DÜŞECEKTİR'
Özel fatura tarifeleri uygulanarak esnafın yükünün azaltılması gerektiğine vurgu yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Esnafın elektrik, su ve doğalgaz faturalarını yüksek ödemesi doğrudan maliyetlere yansıyor. Maliyetlerin artması da mal  ve hizmetlerin fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Ekonominin belkemiği esnafımız biryandan AVM ve zincir marketlere karşı rekabet etmeye çalışırken diğer yandan vatandaşa uygun fiyatla satış amacıyla daha ucuza mal ve hizmet temin etmeye gayret ediyor. Bunun gerçekleşmesi de ancak maliyetin düşürebilmesiyle olabilir" dedi.
'ESNAFIN KORUNMASI GEREKTİĞİ UNUTULMAMALIDIR'
Esnafın 'önce küçük olanı koru' prensibi ve anayasanın 173'ncü maddesi gereği korunmasını gerektiğini hatırlatan Bendevi Palandöken, "Esnaf ve sanatkârların eşitlik ilkesi gereği Sanayi Bakanlığı tarafından TBMM'ye sunulan haklardan veya benzeri indirimlerden esnaf ve sanatkarların da faydalanabilmesi gerekir. Anayasanın 173. Maddesi 'Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır' gereği esnafımızın fatura ve vergi ödemelerine ilişkin indirimlerden, özel tarifelerden faydalanması gerekir" şeklinde konuştu.
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Palandöken: Yüksek elektrik faturası ödeyen esnafa TRT katkı payı muafiyeti getirilmeli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Mayıs 2017 tarihinde saat 11 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Palandöken: Yüksek elektrik faturası ödeyen esnafa TRT katkı payı muafiyeti getirilmeli haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2020, Perşembe
 • İmsak
  06:30
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:40
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı