« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Palandöken cıvıl cıvıl

Erzurum'da düzenlenen 25'inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları sonrası yeniden halka açılan Palandöken'e yarıyıl tatilinin ikinci haftasında turist akını başladı.

Turgay İPEK/ ERZURUM, (DHA)
SON GÜNCELLEME

Kayak pistlerini dolduran yerli ve yabancı tatilciler, gün boyu kaymanın keyfini yaşıyor.

Kış oyunları nedeniyle pistleri ve mekanik tesisleri yenilenen Paladöken, Avrupa'nın en iyi kayak merkezlerinden biri oldu. Palandöken'de gündüz kayak keyfini yaşayanlar gece de çılgın eğlencelere katılarak sabahın ilk ışıklarına kadar eğleniyor. Palandöken'de tatil yapmanın oldukça güzel olduğunu belirten turistler, "Kış oyunları sonrası Palandöken çok farklı bir kayak merkezi haline gelmiş. Tüm mekanik tesisler yenilenmiş, pistler duble yol gibi çok genişletilmiş. Ayrıca yarışlar için snowboardla atlama ve rampalı pistlerin olması büyük bir nimet. Burada yapılan kayak ve snowboard çok heyecan veriyor" dediler.

Palandöken Palan Otel Genel Müdürü Leyla Mutlutürk de kış oyunları ile dünyaya çok iyi bir reklam yapıldığını söyledi. Mutlutürk, "Kış oyunlarının bitimi ile halka açılan Palandöken'deki oteller okulların tatilde olmasıyla yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Pistlerde bir metreye yakın kar var. Her şey çok güzel. Yarıyıl tatili sonrası için de yurt dışından büyük talep var" diye konuştu.

GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ FATİH ÇİNTİMAR: "ERZURUM'UN HEDEFİ ARTIK KIŞ TURİZMİ VE SPOR TURİZMİDİR "

Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın bu kadar büyük bir organizasyon olacağını kimsenin tahmin edemediğini söyledi. Oyunlarda bir takım acemiliklerinin olduğunu, ancak önemli bir deneyim kazandıklarını belirten Fatih Çintimar, kentin hedefinin artık kış ve spor turizmi olduğunu söyledi.

Erzurum İl Genel Meclisi'nin şubat ayı dördüncü toplantısına katılan Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'yla ilgili değerlendirme yaptı. Meclis üyelerine kısa bir süre önce yaşama veda eden gazeteci Demir Bilirdönmez'le birlikte hazırladıkları 'İpekyolu'ndan Olimpiyata Erzurum' kitabını hediye eden Çintimar, Kış Oyunları'yla ilgili dünya basınında 2 bine yakın haber yayınlandığını söyledi.

İlk defa Erzurum'un böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığını vurgulayan Fatih Çintimar, "Eksik ve noksanlarımız vardı ama vatandaşımız bütün noksanları artıya çevirdi, bütün salonları doldurdu. Elimizdeki malzeme son derece modern. Buralarda antreman yapmak için sadece ülkemizden değil, yurt dışından ciddi talepler var. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Erzurum'u Türkiye'nin antraman merkezi yaparak dünyaya bu şekilde pazarlamak istiyor" diye konuştu.

SALONLAR BOŞ KALMAYACAK

Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için Erzurum'a yapılan tesislerin boş kalmayacağını, değerlendirileceğini anlatan Çintimar, atlama kuleleri yanındaki 100 yataklı otelde Boks A Milli Takımı'nın kampa girdiğini, Palandöken'de bulunan tesisler için ise yoğun kamp talebi geldiğini söyledi.

Kandilli'de yaptırılan biatlon tesisi ve pistlerinin yaz aylarında MotoGP antremanlarında kullanılması için çalışma yapıldığına dikkat çeken Çintımar, Motor Sporları Federasyonu ile bu konuda görüşme içinde olduklarını belirtti.

Fatih Çintimar, "Merkez Palandöken İlçesi'nde bulunan 2 bin kişilik salonun yanındaki 500'lük buz pateni salonunu olimpik yüzme havuzuna dönüştürmek istiyoruz. Salonun olimpiyat milli takımlarının hazırlıklarının yapabilecek hale gelmesi için 12 mühendis çalışıyor" dedi.

ESNAFIN AĞLAMAYA HAKKI YOK

Esnafın Kış Oyunları'na yeterince hazırlanamadığını savunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, "Esnafımız oyunların bu kadar seyirci kitlesine ulaşacağına tahmin edemedi. Buna koordinatörümüz de dahil. Böyle büyük bir organizasyon olabileceğini, Erzurum'a dışardan 10 bin kişinin üstünde insan geleceğini tahmin edemediler. Bizim de biraz acemiliğimiz oldu. Ama bundan sonrakiler için daha tecrübeli hale geldik" diye konuştu.

Kış Oyunları'nın kent ekonomisine katkısı olmadığına dair eleştrilere katılmadığını vurgulayan Çintimar, şunları söyledi:

"Sadece 500 milyon liraya yakın tesislerin yüzde 80 malzemesi Erzurum'dan temin edildi. Esnafımız ağlıyorsa, kusura bakmasın. Ağlamaya hiç hakları yok. Malzemeyle ilgili her şeyi sattılar. Müteahhitlere malzemeleri Erzurum'dan almalarını söyledik. Oyunlarda satış için gerekli atkı, bere gibi malzemeleri bizim de hazırlamamız gerekiyordu? Bir iki kişi atkı-bere yapımıyla ilgili soru sordu. Daha da ilgilenen olmadı. Oyunlar süresince ben 3 bin 500 liralık oltu taşı tespih alıp misafirlere hediye ettim. Gençlik ve Spor Genel Müdürü ise 10 bin liradan fazla oltu taşı yapımı ürün alarak gelen konuklara verdi."

Konuşmanın ardından İl Genel Meclisi Başkanı AK Parti'li İhsan Özdemir, oyunlar süresince yaptığı çalışmalardan dolayı Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar'a teşekkür plaketi verdi.


 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler