Palandöken: 'Belirsizlikler esnafı olumsuz etkiliyor'

AA
13.09.2015 - 11:21 | Son Güncelleme:

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, piyasadaki nakit darlığının ve ekonomideki belirsizliklerin esnafı olumsuz etkilediğini bildirdi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin yılın 2. çeyreğinde yüzde 3,8 büyümesinde iç talebin etkili olduğunu ifade etti.

Yerli üretim ve tüketimin ekonomik büyümedeki önemine dikkati çeken Palandöken, "Vatandaş olarak harcamalarımızı ve alışverişlerimizi yaparken ülke ekonomisini ön planda tutmalıyız. Yerli üretimin ve esnafın desteklenmesi, ekonomik büyümeyi hızlandıracağı gibi cari açığın kapatılmasına, işsizliğin düşürülmesine de katkı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, Türkiye'nin 3. çeyrek büyümesinde bazı sıkıntıların yaşanabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Yapılacak seçimler sonrasında siyasi istikrarın ve güven ortamının yeniden sağlanmasının, ekonominin kısa zamanda toparlanmasına ve büyümesine olumlu etkisi olur. Piyasadaki nakit darlığı ve ekonomideki belirsizlikler esnafı olumsuz etkiliyor. Ancak ülkede dirlik, birlik ve istikrar olduğu zaman ayakta durabiliriz. Güvenin olmadığı dönemler insanlar alışveriş de yapmıyor. Esnafa düşük faizli krediler, yeni iş yeri açanlara vergiden muafiyet, tüketici kredileri ve kredi kartlarında kısıtlanan taksit sayısının biraz daha artırılması gibi desteklerle tedbir alınmasını istiyoruz."EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı