Gündem Haberleri

  Pakistan'daki deprem için dünya yardıma koştu

  Hürriyet Haber
  09.10.2005 - 09:30 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George W. Bush, Pakistan'a 100 bin dolarlık yardım malzemesi göndermek için harekete geçildiğini söyledi. Amerika'nın bölgeye ayrıca askeri helikopter göndermeyi teklif ettiği kaydedildi.
  Türkiye'nin yanı sıra İngiltere, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Pakistan'daki depremden sonra hızlı şekilde yardım çalışmalarını başlatan ülkeler oldukları belirtildi.


  Hindistan Başbakanı Manhoman Sing'in, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i arayarak yardım çalışmalarına destek vermeyi teklif ettiği, Müşerref'in şükranlarını ileterek, yardıma ihtiyaç olduğunda kendilerine başvuracaklarını söylediği ifade edildi.


  Pakistan'da arama çalışmaları sırasında çok sayıda kişinin de enkaz altından kurtarıldığı kaydediliyor.
  İslamabad'da çöken Margala bloklarının altından bu sabaha kadar 33 ceset çıkarıldığı, yaklaşık 90 kişinin ise sağ olarak kurtarıldığı bildirildi. Başkentte çöken tek bina olan blokların enkazında yaklaşık 50 kişinin daha olduğu belirtiliyor.


  Keşmir'in Pakistan yönetimindeki bölgesindeki Muzaffarab kentinin, deprem nedeniyle çok büyük hasar gördüğü kaydediliyor. Bölgede bulunan Reuters muhabiri, kentte bütünüyle bir yıkım olduğunu, Muzaffarab'ın ”ölüm kenti” haline geldiğini aktardı.


  Azad Cammu ve Keşmir Üniversitesi öğrencilerinin enkaz altında kaldığı belirtiliyor.

  HİNDİSTAN'DA YARDIM ÇALIŞMALARI

  Pakistan'da meydana gelen depremin büyük hasar verdiği Hindistan'ın Cammu-Keşmir eyaletinde de arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.


  Cammu-Keşmir Eyaleti üst düzey yetkilisi Vicay Bakaya, yaklaşık 300 kişinin öldüğü bölgede arama çalışmalarının sürdüğünü, ölü sayısının artabileceğini söyledi.


  Sınırdaki Uri, Tangdar ve Punc bölgelerinde yıkımın büyük olduğunu kaydeden Bakaya, kurtarma ekiplerinin gece geç saatlerde bu bölgelere ulaştığını söyledi.


  Depremde 850'den fazla kişinin yaralandığı, yaralıların 30'unun durumunun ağır olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı