Dünya Haberleri

  Pakistan'da ölenlerin sayısı 133'e çıktı

  AA
  19.10.2007 - 08:49 | Son Güncelleme:

  Pakistan'da, 8 yıllık sürgünden sonra dün ülkesine dönen eski Başbakan Benazir Butto'nun araç konvoyuna düzenlenen saldırıda ölü sayısının 133'e çıktığı bildirildi.

  PAKİSTAN'DAKİ ÇOŞKULU KARŞILAMA VE KANLI SALDIRIDAN SONRA DEHŞETİN FOTOĞRAFLARI

  İçişleri Bakanı Seyid Kemal Şah, saldırıda 290 kişinin de yaralandığını belirterek, "Başlangıç soruşturması, saldırının intihar eylemi olduğuna işaret ediyor" dedi.

  Butto'nun, yaralanmadan kurtulduğu saldırıdan sonra hızla bölgeden uzaklaştırılarak konutuna gittiği belirtilirken, saldırıyı üstlenen olmadı.

  Butto'nun ülkesine döneceğini açıklamasının ardından terör örgütü El Kaide'yle bağlantılı militanlar, eski başbakanın ABD'nin küresel terörle mücadelesine destek vermesine olan kızgınlıklarını dile getirmiş ve kendisine suikast düzenleyeceklerini bildirmişti.

  Butto'nun bir kamyon üzerine kurulan platformda yaklaşık 150 bin taraftarının sevinç gösterileriyle hareket ederken düzenlenen saldırıda ölenler arasında, Butto'ya eskortluk eden polisler ve gazetecilerin de bulunduğu belirtiliyor.
  Saldırıda hafif yaralanan Reuters haber ajansının foto muhabiri Athar Hüseyin, Butto'nun kamyonunu bir kamyonla takip ettiği sırada bir ateş topu gördüğünü, ardından olay bölgesine koştuğunu, ancak bu sırada ilkinden daha güçlü bir patlama olduğunu söyledi.
  EYLEMCİNİN KOPMUŞ BAŞI BULUNDU
  Pakistan polisi, yüzden fazla kişinin ölümüne neden olan bombalı intihar saldırısını düzenleyen eylemcinin başını buldu. Üst düzey polis yetkilisi Reuters'e yaptığı açıklamada, 8 yıl aradan sonra dün ülkesine dönen eski Başbakan Benazir Butto'yu hedef alan saldırganın kopmuş başının bulunduğunu ve kimlik tespiti için DNA testi yapıldığını söyledi.
  Polis, Butto'yu karşılayan kalabalığın arasına karışarak kendisini havaya uçuran eylemcinin 15-20 kilogram patlayıcı kullandığını, bilgi verene 82 bin dolar ödül vadedildiğini belirtti.
  El Kaide, ABD'ye terörizmle mücadelede işbirliği sözü veren Benazir Butto'yu, Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile birlikte kara listesine almıştı. Benazir Butto'nun eşi Asıf Ali Zerdari ise Pakistan istihbaratını, suikast girişimine ortak olmakla suçlamıştı.


  Önündeki kameramanın öldüğünü gördüğünü belirten Hüseyin, ceset parçalarının ortalığa saçıldığını, yaralananların ağlayarak yardım istediğini ifade etti.

  Butto'nun yanında bulunan yardımcısı Rehman Malik de patlamaların, eski başbakan araç içinde kendisine hazırlanan kapalı bölümde dinlendiği sırada meydana geldiğini kaydetti.

  Karaçi'nin başkent olduğu Sindh eyaletinin Valisi İsret-ül İbad ise yaklaşık 20 bin güvenlik gücünün Butto'yu korumak için görevlendirildiğine dikkati çekerek, "Ne yazık ki teröristler fırsatı buldu" dedi.

  'ZİYA ÜL-HAK'A YAKIN KİŞİLER YAPTI'
        
  Pakistan eski Başbakanı Benazir Butto, karşılama konvoyunu hedef alan saldırıyı, askeri rejimin eski yöneticisi General Ziya Ül-Hak'a çok yakın kişilerin düzenlediğini ileri sürdü. Paris Macth dergisinin internet sitesine mülakat veren Benazir Butto, “Beni  kimin öldürmek istediğini gayet iyi biliyorum. Bunlar, şu anda aşırı ve  fanatizmin arkasında olan Ziya Ül-Hak döneminin ileri gelenleri” dedi. Pakistan'da dünkü saldırıda, 133 kişi hayatını kaybederken, yaralı  sayısının 250 olduğu açıklanmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı