Gündem Haberleri

  Pakistan'da nükleer santralde su sızıntısı

  A.A.
  20.10.2011 - 12:55 | Son Güncelleme:

  Pakistan'da Karaçi Nükleer Enerji Santrali'nin (KANUPP) bir reaktöründe besleme borusundan kaynaklanan ağır su sızıntısı olduğu bildirildi.

  KANUPP sözcüsü Tarık Raşid, rutin devre dışı bırakma sonrası önceki gece yapılan kontroller sırasında başlayan sızıntı nedeniyle santralde 7 saatliğine acil durum uygulandığını, ancak herhangi bir radyasyon ya da hasara rastlanmadığını söyledi.

  Raşid, sızıntının hemen ardından santralde acil durum ilan edildiğini ve etkilenen bölgenin izole edildiğini belirterek, 7 saatte sızıntının kontrol altına alınmasının ardından acil durumun kaldırıldığını ifade etti. Raşid, santralin 4 ya da 5 hafta içinde devreye gireceğini de kaydetti.

  Arap Denizi kıyılarında Pakistan'ın en büyük kenti ve ticari başkenti Karaçi'nin 24 kilometre doğusunda, 1972 yılında faaliyetine başlayan KANUPP'ın kurulu gücü 137 megavat.

  30 yıllık ömrünü 2002 yılında tamamlayan KANUPP'da yenileştirme ve kapasitesini artırma çalışmaları yapılıyor. KANUPP sözcüsü Raşid, halihazırda santralin en azından 2015 yılına kadar çalışmasının tasarlandığını belirtse de, kimi uzmanlar KANUPP'un dünyadaki en kötü işleyen reaktörlerden biri olduğunun altını çiziyor. Santral ayrıca, yeraltı hareketlerin de yoğun olduğu bir bölgede yer aldığı için de tehlike arz ediyor.  

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı