Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pakistan'da NATO protestosu

  AA
  11 Temmuz 2012 - 10:07Son Güncelleme : 11 Temmuz 2012 - 10:07

  Pakistan'da bazı muhalif siyasi partiler ve dini grupların oluşturduğu Pakistan Savunma Komitesi, 7 aydır kapalı tutulan NATO ikmal yollarının yeniden açılması kararını protesto etti.

  Hükümetin politikalarını protesto etmek amacıyla Pakistan'ın Lahor kentinden iki gün önce başkent islamabad'a doğru harekete geçen on binden fazla kişi, parlamento önünde toplanarak hükümet, NATO ve ABD karşıtı sloganlar attı.

  NATO araçlarının Afganistan'a geçmemesi için her türlü engellemenin yapılacağını belirten muhalifler, hükümetten NATO tedarik yollarının tekrar kapatılmasını istedi.

  “Büyük Yürüyüş” adlı protesto eylemine, ABD yönetiminin geçen aylarda başına 10 milyon dolar ödül koyduğu dini örgüt Cemat-ı Dava'nın lideri Hafız Muhammed Said ve iki milyon dolar ödül koyulan Abdurrahman Makki, Pakistan İstihbarat Örgütü'nün eski başkanı Hamid Gul ve bazı senatörler ile milletvekilleri de katıldı.

  Said, eylemcilere hitaben yaptığı konuşmada, “NATO ve ABD'nin Afganistan'da on binlerce sivilin ölümünden sorumlu olduğunu” savunarak, Pakistan Hükümeti'nin Amerika'nın baskısı sonucu NATO ikmal yollarını yeniden açarak Afganistan'daki cinayetlere ortak olduğunu söyledi.

  Pakistan topraklarından NATO ve ABD araçlarının geçmesini engellemek için daha büyük eylemler düzenleyeceklerini ifade eden Said, gerekirse ikmal sağlayan kamyon ve tırları durdurarak, mallarına el koyacaklarını vurguladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı