Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pakistan'da İngiltere'deki terör planıyla bağlantılı 7 tutuklama

  İSLAMABAD (A.A)
  11.08.2006 - 09:37 | Son Güncelleme:

  ABD'ye giden yolcu uçaklarını havada infilak ettirme planının ortaya çıkarılmasında, Pakistan'da tutuklanan zanlılar arasında bulunun iki Pakistan kökenli İngiliz vatandaşının kilit rol oynadığı bildirildi.

  Pakistan hükümetinden bir yetkili, yolcu uçaklarına saldırı girişiminden önce Pakistan'da tutuklanan 7 zanlı arasında iki Pakistan kökenli İngiliz vatandaşının bulunduğunu belirterek bu kişilerden birinin geçen hafta Karaçi'de diğerinin de Lahor kentinde tutuklandıklarını kaydetti.

  İsminin açıklanmasını istemeyen Pakistanlı yetkili, İngiliz vatandaşı iki Pakistanlının Londra'daki terör şebekesinin ortaya çıkarılmasında kilit rol oynadıklarını belirtirken zanlıların El Kaide veya herhangi militan grupla bağlantısı olup olmadığının henüz bilinmediğini söyledi.

  5 KİŞİ DAHA ARANIYOR

  Amerikan ABC televizyonu da Amerikalı ve Pakistanlı yetkililere dayanarak, aralarında saldırı projesinin liderinin de bulunduğu 5 şüphelinin İngiliz polisi tarafından aranmakta olduğunu duyurdu.

  Pakistanlı yetkililere dayanarak arananlar arasından terörist projenin şefi olarak kabul edilen 29 yaşındaki Matiur Rahman'ın da bulunduğunu bildiren ABC, Rahman'ın 11 Eylül saldırılarının yıldönümü sebebiyle “gösterişli bir saldırı” düzenleme niyetinde olduğunu savundu.

  ABC, tutuklu zanlılar arasında Bangladeş ve İran kökenli iki kişinin de bulunduğunu belirterek tutuklulardan ikisinin saldırı projelerini öven kasetler hazırladıklarını da bildirdi. Amerikalı yetkililer, 11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana en büyük tehdit olarak kabul edilen ve uçuş halinde 10 yolcu uçağını hemen hemen eş zamanlı infilak ettirmeyi öngören saldırının binlerce cana mal olabileceğini kaydettiler.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı