Gündem Haberleri

  Pakistan'da halk doğalgaz için sokaklarda

  Ali Nedim ÖCAL/ İSLAMABAD(Pakistan), (DHA)
  04.01.2012 - 20:04 | Son Güncelleme:

  PAKİSTAN’ın özellikle Punjab bölgesi olmak üzere hemen her şehrinde devam eden doğalgaz sıkıntısı halkı isyan noktasına getirdi. Hükümetin doğalgaz fiyatlarını artırması ve çoğu şehirde doğalgaz talebinin karşılanamaması üzerine sokağa dökülen protestocular hükümeti istifaya davet etti.

  Başkent İslamabad ve Punjab bölgesindeki büyük şehirlerde halk meydanlara akın edip, yolları kapattı. İslamabad’ta taksi ve dolmuş şoförleri günlerce kontak kapattı. Hemen her yolu kesen göstericiler lastik yakarak hükümet karşıtı dövizlerle protestoya devam ediyor. Pakistan genelinde yerel taşımacılar doğalgaz sorunu çözülene kadar çalışmayacaklarını açıkladı.

  Lahore Ticaret Odası başkanı İrfan Qaiser Sheikh protestolara destek verdiklerini ve yarın yapacakları kepenk kapatma eylemiyle desteklerini sürdüreceklerini açıkladı. Güvenlik güçleri ile protestocular arasındaki gerginlik şiddet olaylarına dönüştü. Faisalabad şehrinde meydana gelen olaylarda 3’ü ağır 11 polis memuru ve 30 gösterici yaralandı. Göstericiler güvenlik güçlerine ait bir motosikleti yakarken silahlarına el koydukları polislere linç girişiminde bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı