Dünya Haberleri

  Pakistan'da gizli savaş yürütüyor

  hurriyet.com.tr
  25.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kirli işlerin taşeron şirketi olarak bilinen Blackwater Irak'da yüzlerce cinayete imza atmıştı. Irak'taki kirli işlerinden dolayı şirket ismini değiştirerek "Xe" yaptı. Blackwater'ın ismini değiştirmesine rağmen cinayetlerine Afganistan ve Pakistan'da devam ettiği iddia edildi.

  Iraklıları'ın en nefret ettikleri isim: Blackwater

  ABD'nin önemli haber dergilerinden "The Nation"ın haberine göre, Blackwater şirketi, Pakistan'ın Karaçi kentinde ABD Müşterek Özel Operasyonlar Komutanlığı (JSOC) adına Taliban ve El Kaide üst düzey yöneticilerini adım adım izlemiş ve suikastler düzenleyerek ortadan kaldırmış. Blackwater'ın ayrıca ABD'nin Pakistan'da insansız uçaklarla gerçekleştirdiği saldırılar için istihbarat da topladığı iddia edildi. 

  The Nation dergisi haberinin kaynağını açıklamadı ancak kendilerine haberi sızdıran kişinin ABD ordusu mensubu olduğunu, Pakistan ve Afganistan'da uzun süre görev yaptığını belirtti.

  OBAMA VE ÜST DÜZEY KOMUTANLARIN HABERİ OLMAYABİLİR

  Haberde, Blackwater'a verilen misyonun çok gizli yürütüldüğü, bu nedenle Obama yönetiminin ve ABD ordusunun üst düzey yöneticilerinin bilgisi dışında yürütülen bir operasyon olabileceği belirtildi. 

  BEYAZ SARAY SESSİZ KALDI

  The Nation dergisi haberi doğrulatmak için Beyaz Saray'a yazılı ve sözlü başvuruda bulundu. Ancak Beyaz Saray'dan bu konuyla ilgili dergiye herhangi bir bilgi verme gereği duyulmadı.

  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan bir yetkili ise, Blackwater'ın Pakistan'da ABD Müşterek Özel Operasyanlar Komutanlığı için istihbarat topladığı iddialarını reddederek, "Bizim için özel istihbarat toplaması için kimseyle anlaşma yapmadık" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı