Dünya Haberleri

  Pakistan'da Benazir Butto anıldı

  Hürriyet Haber
  27.12.2009 - 17:54 | Son Güncelleme:

  Pakistan'ın iki yıl önce suikasta kurban giden eski başbakanlarından Benazir Butto, ülke genelinde törenle anıldı.

  Butto'nun mezarının bulunduğu güneydeki Larkana kentinin Gari Huda köyüne sabahın erken saatlerinde giden binlerce kişi, güvenlik gerekçesiyle polis tarafından köye alınmadı.

  Benazir Butto'nun eşi Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ile üç çocuğu, Butto'nun mezarını ziyaret etti. Zerdari ve çocukları, Butto'nun mezarına gül yaprakları döktü ve dua okudu.

  Başbakan Yusuf Rıza Gilani ve bir grup hükümet üyesi de Butto'nun Gari Huda köyüne giderek, mezarı başında düzenlenen törene katıldı. Başbakan Gilani, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak Butto'nun demokratik Pakistan için çizdiği yoldan gitme azminde olduklarını söyledi.

  Pakistan'ın eski kadın lideri için öldürüldüğü kent Ravalpindi'de de bir tören düzenlendi. Bir grup bakan ve milletvekili Butto'nun suikasta uğradığı parkta, Butto anısına dikilen anıta çiçek koydu.

  Ülkesinin ilk kadın başbakanı olan Benazir Butto, 2007 yılında Ravalpindi kentinde katıldığı seçim mitingi sırasında uğradığı bombalı saldırıda hayatını kaybetmişti. Suikastın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen cinayeti kimin işlediği konusunda henüz bir gelişme sağlanamadı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı