Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pakistan ordusundan darbe tehdidi

  Hürriyet Planet
  11 Ocak 2012 - 14:52Son Güncelleme : 11 Ocak 2012 - 17:05

  Pakistan ordusu, Başbakan Yusuf Rıza Gilani’nin Genelkurmay Başkanı Aşfak Kayani’yi anayasayı ihlal etmekle suçlamasının “çok ciddi sonuçları olabileceğini” belirterek hükümeti uyardı.

  Pakistan'da ordu yetkilileri ile sivil hükümet arasındaki söz savaşında tansiyon giderek yükseliyor.           

   

  Son olarak ordudan bugün yapılan açıklamada Başbakan Gilani'nin Genelkurmay Başkanı'nı anayasayı ihlal etmekle suçlamasının "çok ciddi sonuçlar" yaratabileceği belirtildi.

   

  Askerin bu açıklaması, 1947'den bu yana üç defa askeri darbeye sahne olan Pakistan’da sivil hükümetin bir kez daha darbeyle sona erebileceği endişelerini doğurdu.

   

  SAVUNMA BAKANI GÖREVDEN ALINDI

  Ordunun açıklamasından kısa bir süre önce, emekli bir general olan ve ordunun hükümetteki temsilcisi olarak kabul edilen Savunma Bakanı emekli Korgeneral Naim Halid Lodhi'nin görevine son verildi. 

   

  Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Gilani'nin görevini kötüye kullandığı ve hukuka aykırı davrandığı gerekçesiyle Savunma Bakanı Lodhi'yi görevden aldığı bildirildi.

   

  Açıklamada, Savunma Bakanlığına hükümetin genel sekreteri Nargis Sethi'nin getirildiği belirtildi. Genelkurmay Başkanı Kayani ise Lodhi'nin görevden alınmasıyla ilgili olarak kuvvet komutanlarını olağanüstü toplantıya çağırdı.

   

  "MEMOGATE"

  “Memogate” adıyla bilinen ve hükümetin, geçen yıl, askeri darbe korkusuyla ABD’den destek istediği öne sürülen skandal, siviller ile ordu arasındaki gerginliği iyice tırmandırdı. Yüksek Mahkeme, Memogate belgelerinin Zerdari hükümeti tarafından hazırlanıp hazırlanmadığının belirlenmesi için soruşturma başlattı.

   

  Skandalla ilgili soruşturma kapsamında, Genelkurmay Başkanı Kayani ve Pakistan istihbarat servisi ISI'ın başkanı Korgeneral Ahmed Paşa, mahkemeye ifade vererek, belgenin orduya karşı hazırlanmış bir komplo olduğunu savundu.

  Çin'e düzenlediği resmi ziyareti tamamlayarak dün ülkesine dönen Başbakan Gilani, Çin’deki bir gazeteye verdiği demeçte, Kayani ve Paşa’nın verdikleri ifadeyle anayasayı ihlal ettiklerini belirtti.

  Pakistan haber ajansı tarafından da yayımlanan açıklamaların ardından ordu, hükümeti sert bir şekilde uyardı.

   

  ORDUDAN MİSİLLEME

  Ordudan gelen cevapta, “Hükümetin açıklamasının dallanıp budaklanabileceği ve Pakistan adına çok ciddi sonuçları olabileceği” ifade edildi.


  Bu gelişmelerin yaşandığı günlerde, Savunma Bakanı Lodhi, ifadelerin mahkemeye sunulması aşamasında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle görevinden alındı.


  Lodhi'nin, orduyla olan bağlantısı nedeniyle bir sivil bir savunma bakanından çok daha güçlü kabul ediliyordu..

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı