Gündem Haberleri

  Pakistan Devlet Başkanı, Dubai'ye gidiyor

  Hürriyet Planet
  12.01.2012 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari’nin Dubai’ye gitmek için yola çıktığı bildirildi.

  Yerel televizyon kanallarının haberlerinde Zerdari’nin bir günlük özel ziyaret için Dubai’ye yola çıktığı ifade edildi.

   

  Zerdari’nin yakın danışmanlarından biri AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı’nın önce bir düğüne, sonra da muhtemelen kısa bir sağlık kontrolü için bir hastaneye gideceğini söyledi.

   

  Pakistan’ın eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref, şu an Dubai’de ve Londra'da sürgünde yaşıyor. Müşerref, geçtiğimiz günlerde Ocak ayı içinde Pakistan’a dönmeyi düşündüğünü açıkladı.

   

  İslamabad hükümeti yetkilileri Müşerref’in ülkeye dönmesi halinde Benazir Butto suikastıyla ilgili olarak yargılanacağını duyurdu.

   

  ZERDARİ ZİYARETİ KISA KESİYOR 

  Zerdari’nin Dubai ziyareti çok kritik bir dönemde yaşanıyor. Pakistan’da kısa bir süre önce ortaya çıkan Memogate skandalı ordu ile sivil hükümet arasındaki ilişkilerin iyice gerilmesine neden oldu. Ortaya sürülen belgelere göre, İslamabad hükümeti, Pakistan ordusunun darbe yapmasını önlemek için ABD’den yardım istedi.

   

  Dün Pakistan’da ordunun hükümet içindeki adamı olarak görülen Savunma Bakanı görevden alındı. Başbakan Yusuf Rıza Gilani’nin Genelkurmay Başkanı’nı “anayasayı ihlal”le suçlaması üzerine, ordu hükümeti sert bir dille uyardı.

   

  Zerdari’nin bir günlük resmi ziyaret için gittiği Dubai’den yarın ülkesine döneceği belirtildi. Zerdari’nin ordu ile hükümet arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Dubai gezisini kısa kestiği düşünülüyor.

   

  Zerdari’nin ülkesine dönüşünü, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abdül Basit açıkladı. Zerdari, geçen ayın başlarında sağlık sorunları nedeniyle tedavi görmek için Dubai’ye gitmişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı