Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pakistan’da muhtıra

  Hürriyet Haber
  12.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.01.2012 - 00:40

  Pakistan’da ordu dün muhtıra gibi bir açıklama ile ülkede darbe iddialarının yeniden doruğa çıkmasına yol açtı. Aralık ayında Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari’nin ‘sağlık nedenleriyle’ Dubai’ye gitmesi darbe söylentilerine yol açmış, ordu iki hafta sonra “demokrasiye bağlılık” açıklaması yapınca ortam yatışmaya yüz tutmuştu.

  Ancak dün ordunun hükümetteki temsilcisi Halid Naim Lodhi’nin görevden alınmasıyla tansiyon yine yükseldi. Başbakan Yusuf Rıza Gilani, “yasadışı faaliyetler yürüttüğü ve görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle Savunma Bakanı Genel Sekreteri emekli Korgeneral Halid Naim Lodhi’yi görevinden aldı yerine hükümete yakın bir ismi, Nargis Sethi’yi atadı. Bunun üzerine ordu sert bir yazılı açıklamayla iddiaları reddetti ve “kararın ciddi sonuçları olur” dedi. Genelkurmay Başkanı Pervez Kayani kuvvet komutanlarını acil toplantıya çağırdı. Siyasi uzmanlardan Hasan Askari Rizvi, “Lodhi ordunun adamıydı. Görevden alınması ordu tarafından hakaret olarak algılandı” dedi.

  Memogate’in uzantısı

  Sivillerle ordu arasındaki son gerginliğin fitilini ateşleyen Zerdari’nin kasım ayında Pakistan’ın Washington Büyükelçisi aracılığıyle eski Genelkurmay Başkanı Michael Mullen’e “ordunun ülkedeki demokrasinin en büyük düşmanı” olduğuna dair şikayet dolu bir andıç gönderdiği iddiası. ‘Memogate’ olarak adlandırılan skandalın ardında Pakistan Yüksek Mahkemesi’nin, Zerdari hakkında azil davası başlatması, ordunun bir karşı harekatı olarak görüldü. Zerdari’nin Dubai’ye gitmesi de aynı günlere denk geldi. Genelkurmay Başkanı General Pervez Kayani iki hafta sonra “ordunun darbe niyeti olmadığını” söyleyerek Zerdari’nin ülkeye dönüşünü sağladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı