Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pakistan’da kanlı cuma

  Hürriyet Haber
  22.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.09.2012 - 09:26

  ABD Başkanı Obama ve Dışişleri Bakanı Clinton’ın olay yaratan Hz. Muhammed filmiyle ilgilerinin olmadığı yolunda Pakistan’da para verip yayınlattıkları reklam filmi şiddeti durduramadı. Pakistan’da cuma namazı sonrasında çıkan şiddet olaylarında 19 kişi öldü. Birçok İslam ülkesinde film ve karikatür aleyhine eylemler düzenlendi.

  PROVOKASYON yapmak amacıyla ABD’de hazırlanan İslâm düşmanı film ile Fransız dergisi Charlie Hebdo’da yayımlanan Hazreti Muhammed karikatürlerine yönelik tepkiler dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Dün cuma namazı sonrası birçok ülkede, söz konusu yayınları protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlendi. Hindistan, Bangladeş, Irak, Lübnan, Endonezya ve Sri Lanka gibi ülkelerde geniş katılımlı mitingler yapıldı. Hindistan’ın Kaşmir eyaletinde yapılan gösteride olaylar çıktı, polis protestocuları pasifize etmek için biber gazı kullandı. En şiddetli olayların adresiyse bu kez Pakistan oldu.

  Pakistan’daki olayları öngören Amerikan yönetimi, bu ülkede halkın ABD algısını daha iyi yönetmek amacıyla hazırlanan reklam filmlerine maddi destek sağladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Pakistan televizyonları için hazırlanan Başkan Barack Obama’yla Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da yer aldığı reklam filmleri için toplam 70 bin dolar ödendiğini duyurdu. Bakanlık Sözcüsü Victoria Nuland, reklam filmleriyle mümkün olan en geniş kitleye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Beyaz Saray’ın reklam verdiği yedi televizyon kanalı, toplam yaklaşık 90 milyon izleyiciye hitap ediyor.

  Ancak Pakistan hükümetinin, namaz sonrası yapılacağı önceden ilan edilen gösterilere daha kalabalık bir topluluğun katılması için tatil ilân ettiği cuma günü kanlı geçti. Can kaybı 19 oldu, en az 11 kişi ise yaralandı. Pakistan, ABD büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

  Pakistan Başbakanı Raja Pervez Eşref yaptığı konuşmada, “Holokost’u (Yahudi Soykırımı) inkâr etmek suçsa, o halde İslâm’ın en kutsal kişiliğine edilen hakaret edilmesinin en azından suç kapsamına alınması talebi adil ve meşru değil midir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı