Gündem Haberleri

  Pakistan, Afganistan ve Endonezya'da karikatüre tepki

  PEŞAVER (A.A)
  07.02.2006 - 11:17 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürleri protesto amacıyla bugün Pakistan, Afganistan ve Endonezya'da yeni gösteriler düzenlendi.

  PAKİSTAN

  Pakistan'da yaklaşık 5.000 kişi, ülkede bugüne kadar bu konuda yapılan en büyük gösteriyi düzenlediler. Kuzeydeki Peşaver kentindeki gösteride, Danimarka başbakanının ve karikatüristlerden birinin resimleri yakıldı. Gösteriye, bölge yönetiminden resmi yetkililer liderlik etti.

  AFGANİSTAN

  Afganistan'ın çeşitli bölgelerinde de NATO güçlerinin bulundukları üslerin yakınlarında gösteriler düzenlendi. Kuzeybatıdaki Maymana'da NATO güçlerine bağlı Norveç askerlerinin de üslendikleri karargah dışında yaklaşık 200-300 kişinin katıldığı protesto gösterisi düzenlendi. Bu karargahta 20 Norveçli asker bulunduğu bildirildi.

  Afgan polis yetkililerine göre, üsse taşlar atan göstericilere karşı üsteki askerler, göz yaşartıcı gaz kullandı. Atılan taşların isabet ettiği bir kadın hastaneye kaldırıldı.

  Herat'ta da göstericiler bazı resmi binalara ve İtalyan güçlerinin bulunduğu üsse taşlar fırlattı. Göstericilerin resmi binalara ve üsse girmelerini engellemek için havaya ateş açıldı. Başkent Kabil'de de çeşitli gruplar, kentin dış mahallelerinde ayrı ayrı noktalarda toplandı.

  Güvenlik güçleri göstericileri, yaklaşık 3.000 kişilik yabancı diplomat, yabancı yardım görevlisi ve diğerlerinin bulunduğu kent merkezine yürümemeleri yolunda uyardı.

  Ancak bazı göstericiler Danimarka diplomatik misyonunun önünde toplanmayı başardılar ve binaya taşlar attılar. Polis güçleri bu göstericilere müdahale ederken, Dünya Bankası temsilciliğinin yakınında da polisle göstericiler arasında çatışma çıktığı bildirildi. Çok sayıda gösterici yaralanırken, gözaltına alınanlar oldu.

  ENDONEZYA

  Endonezya'da da çeşitli kentlerde gösteriler düzenlendi. Müslümanların çoğunlukta olduğu Açe bölgesinde, AB ofisinin dışında, öğrencilerin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Ülkenin üç ayrı kentinde de gösteriler düzenlendiği bildirildi.

  Öte yandan Danimarka hükümeti, Endonezya'daki bütün yurttaşlarının, güvenlik gerekçesiyle bu ülkeyi terk etmelerini tavsiye etti.

  MALEZYA

  Malezya Başbakanı, İslam Konferansı Örgütü dönem başkanı Abdullah Ahmet Bedevi, karikatürleri kullanan yabancı gazeteleri ve bazı yerel gazeteleri kınayarak, “Basın özgürlüğünün sınırları vardır. Bu özgürlük kullanılırken, diğer grupların hassasiyetleri dikkate alınmalıdır” açıklaması yaptı.

  JAPONYA

  Japonya Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında, protesto eylemlerinin giderek yayılmasından duyulan kaygı dile getirilerek, ”İlgili tüm tarafları gerilimi azaltma yönünde çaba göstermeye, durumu daha da vahim hale getirecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz” denildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı