Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paketi Imralı görmeli

  ANKARA - Ferit ASLAN / DHA
  25 Eylül 2013 - 01:24Son Güncelleme : 25 Eylül 2013 - 14:31

  BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, gelecek hafta açıklanması beklenen demokratikleşme paketinin Öcalan’a götürülmesini isteyerek, “Hükümeti bu yanlıştan vazgeçmeye çağırıyoruz. BDP, sivil toplum örgütleri, İmralı ile bu paket ortaklaştırılmalıdır” dedi.

  Baluken, TBMM’deki basın toplantısında şunları söyledi: “Hükümetin ortaya koyması gereken şey bir halkın varlığının kabul edilip edilmemesi hususudur. AKP, 30 Eylül itibariyle Kürt halkını bir halk olarak tanıyor mu, bütün kimlikleri, inançları, asimile etmeye çalışmadan, farklılıklarına saygı duyacak şekilde kabul ediyor mu etmiyor mu, bunu ortaya koymalıdır. Eğer tanıyorsa, bu halkın diline, kimliğine, kültürüne, statüsüne, ortaya koyduğu siyasal iradeye saygı duyulacak mı duyulmayacak mı? Beklentimiz bu hususlara cevap verilmesidir.”

  30 Eylül’de Kandil’deler

  Öcalan ile görüşen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan ve önceki görüşmelere katılan Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, görüşmenin detaylarını PKK yöneticilerine 30 Eylül’de Kandil Dağı’nda aktaracak. KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık ise dün Azadiya Welat gazetesindeki köşesinde “Çözüm içine radikal adımlar atılmazsa, AKP sonun başlangıcını yaşar” diye yazdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı