’Paketev’ci Arkan, yatırımcıya yurtdışından ’Paketkredi’ veriyor

Sadi ÖZDEMİR
14 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ağustos 2006 - 20:05

Eski borsacı Yaman Arkan ve yönetim danışmanı Nihat Bayar; inşaat firmaları, her konuda yatırımı yarım kalanlar ve işletme kredisi sorunu yaşayan girişimciler için yurtdışından 2 yılı ödemesiz, 7 yıl vadeli anahtar teslimi ’Paketkredi’ getirdi.

BORSACILIKTAN, sanayiciliğe geçiş yapan ve Paketev markasıyla Türkiye’nin ilk standart demonte ev üretimini gerçekleştiren Yaman Arkan, Optimal Danışmanlık’ın kurucusu yönetim danışmanı Nihat Bayar ile yeni bir ortaklığa imza attı. Arkan ve Bayar; inşaat firmaları, her konuda yatırımı yarım kalanlar ve işletme kredisi sorunu yaşayan girişimciler için yurt dışından 2 yılı ödemesiz, 7 yıl vadeli anahtar teslimi ’Paketkredi’ getirdi. Sözkonusu krediyi bireysel arsa sahibi olanlar da konut, villa, otel yapımı için kullanabilecek. Nihat Bayar ile yaptıkları ortaklığın, ilk 1 yılda Türk girişimcilere çok uygun koşullarda 250 milyon dolarlık kredi kullandırmayı amaçladığını söyleyen Yaman Arkan, "Türk insanının bireysel ya da girişimci bazında en büyük sorunu atıl kalmış gayrimenkullerini değerlendirmek için finansman bulamamak. Biz bu konuda yurtdışından bugüne kadar Türkiye’de hiç olmayan, kolay bir imkan bulduk. Yabancı finans kuruluşlarından Türkiye koşullarına göre çok daha uygun faiz ve vadede kredi alabiliyoruz" dedi. Söz konusu kredinin kullanımından herhangi bir komisyon almayacaklarını da söyleyen Arıkan, "Biz kredi talebi olan kişiyle projesi için anlaşma yapacağız. Projesini üstleneceğiz, krediyi kullandıracağız. Proje, konut da olabilir, bir işletme de olabilir. İşletmeyse, inşaat projesinden sonra işletme kredisini de temin edeceğiz. Çalışan üreten ve kazanan bir işletme halinde kendisine teslim edeceğiz" diye konuştu.

YAPSATÇIDAN KURTARIYORUZ: Bu kredi yöntemiyle birçok arsa sahibinin ’yapsatçılardan’ kurtulacağını da ileri süren Yaman Arkan, "Diyelim ki iyi konumda bir arsanız var. Bir yapsatçıya yüzde 40 ile ya da yüzde 60 ile vermek zorunda kalıyorsunuz. Oysa o arsanın üzerine yapılacak inşaatın maliyeti belki de inşaat tamamlandıktan sonra satılacak üç-beş dairenin ederi kadar. Şimdi arsa sahibi inşaatı için gerekli parayı bizden bulabilecek ve inşaatçıları servetine ortak etmekten kurtulacak" dedi.

YARIM KALMIŞ

YATIRIMLAR:
Nihat Bayar ise uluslararası kuruluşlardan sağlayacakları kredilerin, hem gayrimenkul piyasası ve inşaat sektörü için hem de sanayi ve hizmet sektörlerindeki işletmeler için çok önemli olduğunu belirtti. Bayar, "Benim ve ekibimin çok büyük yönetim tecrübesi var. Ülkemizde birçok işletmenin yatırım aşamasında ya da işletme sermayesi eksikliğinden yarım kaldığını biliyoruz. Sağlayacağımız finansman bu tür yatırımlar ve işletmeler için de çok uygun" dedi. Bayar, krediyi Belçika, Hollanda ve ABD’deki bazı kuruluşlardan sağladıklarını, Yaman Arkan ile birlikte projelerin inşaatlarını da üstleneceklerini belirtti.

7 YILDA ÖDENECEK: Paketkredi ile şahıs, şirket ve kooperatiflere 7 yıl vadeli kredi sağlanacak. İpotek karşılığı kullandırılacak kredinin maliyeti düşük, 2 yılı da geri ödemesiz olacak. Krediyi kooperatifler de kullanabilecek.

İnşaat sektörüne can simidi oluruz

YAMAN Arkan, 1998 yılından itibaren Amerikan tipi demonte paket ev yaptıklarını belirterek, "İnşaat sektöründe son zamanlarda önemli projelerin kaynak sıkıntısı çekmeye başladığını gördük. Sadece finansal yetersizlikler nedeniyle çok değerli projeler tıkanma aşamasına geldi. Bu çarkın dönmesi hem girişimcilerin hem de ülkenin yararına. Bu nedenle bu projeye start verdik. Finans Paket Sistemi ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak sosyal bir projedir" dedi. Arkan, kredilerin öncelikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde kullandırılacağını, otel yatırımlarının en kolay şekilde kredi alabileceğini vurguladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı