Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paket tamam

  Selçuk ŞENYÜZ/ANKARA
  18 Eylül 2013 - 01:27Son Güncelleme : 18 Eylül 2013 - 00:46

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kurmaylarıyla yaptığı dünkü toplantıda demokratikleşme paketine son şekli verildi. Çalışmaların ilk etabının tamamlandığını söyleyen Erdoğan, “Redaksiyonlarını yapacaklar. Ay sonuna kadar pakete yönelik basın toplantısı yapacağım. Pakette ne var hepsini o zaman göreceksiniz” dedi.

  PKK’nın geri çekilmeyi durdurmasına ve çözüm sürecinin kesintiye uğramasına yol açan demokratikleşme paketi tamamlandı. Pakete son şekli dün AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan toplantı ile verilirken içeriğine ilişkin açıklamayı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yapacağı bildirildi.

  Dünkü toplantıya Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bülent Arınç ve Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Hüseyin Çelik, Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan katıldı.

  PAKETTE NELER VAR

  Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile bir araya gelen Erdoğan düzenlenen basın toplantısında paketle ilgili soruyu şöyle yanıtladı: “Çalışmamızın ilk etabını tamamladık. Görevlendirmeleri yapmak suretiyle redaksiyonlarını yapacaklar. Ay sonununa kadar demokratikleşme paketine yönelik basın toplantısı yapacağım. Pakette ne var, o zaman göreceksiniz” dedi. Paketteki bazı yenilikler şöyle: Kamuda Kürtçe hizmet, anadilde propaganda, kamuda türban, cemevlerine inanç merkezi statüsü, yerleşim yerlerine Türkçe isim zorunluluğu kaldırılacak, partilerin kapatılması zorlaştırılacak, daraltılmış bölge sistemine geçilecek, nefret suçu ceza yasalarına girecek, TCK ve TMK’da değişikliklerle dağdan inişlerin önünün açılması ve uzun tutukluluk süreleriyle ilgili düzenlemeye gidilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı