Gündem Haberleri

  Paket panzehir değil

  Reuters
  13.05.2010 - 17:13 | Son Güncelleme:

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, 1 trilyon dolar tutarındaki Avro Bölgesi acil yardım paketinin bir panzehir olmadığını söyledi.

  Bernanke, dün Senato Bankacılık Komitesi'nde Avrupa'daki sorunlar ve  uluslararası piyasalardaki gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

   Komite üyesi Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby, komite toplantısından  sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Bernanke'nin, komitede yaptığı konuşmada,  “Paket aslında her derde deva değil ve önlemler geçici” dediğini ifade etti.

   Shelby'e göre, Bernanke, Avrupa'da olup bitenlerin temelde Avrupa'nın  sorunu olduğunu, ancak müdahale olmazsa muhtemelen ABD bankacılık sistemine ve  bankalarına sirayet edebileceğinden bahsetti.

   Komitedeki konuşmasında Fed'in diğer büyük merkez bankalarına swap  hattını açmasıyla ilgili olarak da Bernanke, bu kararla Avrupa piyasalarında  oluşan sıkışıklığı hafifletmek ve Avrupa'daki sorunun diğer piyasalara ve finans  merkezlerine yayılmasının engellenmesinin amaçlandığını dile getirdi.

   OBAMA YAKIN TAKİPTE
   Bununla birlikte, Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Başkan Barack Obama ve ekonomi  heyetinin, Avrupa'daki finansal krizin ABD ya da küresel ekonomideki toparlanmaya  zarar vermemesini sağlamak için durumu yakından izlediğini ve sürece aktif olarak  dahil olduğunu söyledi.

  Gibbs, yönetimin, “bu sorunla ilgilenilmesi ve yayılmamasını sağlamak  için ne gerekiyorsa yapılması konusunda Avrupalı yetkililere çağrı yapmaya”  devam edeceğini de ifade etti.

   Eski Hazine Bakanlığı ve Beyaz Saray yetkilisi Tony Fratto da Avrupa'daki  krizin istikrara kavuşmaması durumunda, ABD ekonomisindeki toparlanmanın hızının  kesilmesi riski bulunduğundan söz etti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı