Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Paket hangi davayı nasıl etkileyecek

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  04.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üçüncü paketin Köşk onayı alıp yürürlüğe girmesi halinde Balyoz, Ergenekon gibi davalarda mahkemeler değişmeyecek ancak yeni usul kuralları uygulanacak. Paketin olası etkileri şöyle olacak:

  Tutuklu vekillere adli kontrol: Adli kontrolde süre sınırı kalktığı için Ergenekon davasında tutuklu milletvekilleri ile Balyoz’daki generaller hakkında adli kontrolle tahliye mümkün olabilecek.
  Tutuklamaya somut gerekçe yazılacak: Tahliyenin reddi halinde de ayrıntılı gerekçe yazılacak.
  Aziz Kocaoğlu’nun çete davası: Çeteden yargılanan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkındaki dava etkilenmeyecek.
  28 Şubat soruşturması: HSYK’nın yetki kararnamesi ile 28 Şubat gibi hâlâ süren kritik soruşturmaların savcıları da değiştirilebilecek.
  Berk ve Cihaner’in Yargıtay’daki davası: Düzenleme Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın yargılayacağı kişilere ilişkin hükümleri saklı tuttuğundan Saldıray Berk ve İlhan Cihaner’in davası da etkilenmeyecek.
  MİT’çilere izin şartı: Görülmekte olan davalarda yargılananlara izin sistemi uygulanmazken, MİT mensupları ve Başbakan’ın görevlendirdiği kamu çalışanları terör suçlarında bile izinle soruşturma açılabilecek.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı