"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Pahalı kremler faydasız da olabilir

Yaşlanma geciktirici kremleri kullananların en çok yanıldıkları nokta pahalı kremlerin daha iyi olduğunu sanmalarıdır.

Önemli bir noktanın altını çizelim: Gerçek bilimle kozmetik üreticilerinin söyledikleri çoğu kez farklıdır. Cilt kremleri, üretici firmaların anlattıkları başarı hikáyelerini çoğu zaman gerçekleştiremez. Pahalı kremlerin çoğunun cildinize özel bazı yararlar sağladıklarına dair güvenilir kanıtlar çoğu zaman yoktur. Bir küçük kavanozu 500 dolardan satılan içine "havyar" veya "balık DNA’sı" (!) gibi mucizeler konan "peri tozu" kremleri siz de kullanmış olabilirsiniz. Bu kremlerin arkasına eklenen "başarı hikáyeleri" gerçekten de sadece hikáyeden ibarettir.

İÇERİKLERİ ETKİLİ DEĞİL

Kozmetik endüstrisinin çok sık kullandığı "klinik olarak ispatlanmıştır" cümlesi bilimsel yönden hiçbir şeyi ifade etmeyebilir. Bu çok ünlü kozmetik üreticisinin zannettiğiniz kadar güçlü laboratuarları, düşündüğünüz anlamda enstitüleri, hayal ettiğiniz düzeyde araştırma merkezleri yoktur. Bu firmalar bilimsel çalışmalara uygun yöntemlerle test edilmemiş bir ürünü "klinik olarak ispatlanmış" tanımıyla satışa sunabilirler.

Eğer bir kozmetik ürününün içindeki en ufak bir bileşenin herhangi bir çalışmada sözü bile geçmişse firmalara göre bu onun "biyolojik olarak etkili" olduğunun kanıtıdır. Diyelim ki C vitaminin yağda eriyen formu "Ascorbyl Palmitat" cilde antioksidan yararlar sağlıyor. Üreticiler onun mini minnacık (!) miktarını koydukları bir ürünü size "güçlü bir cilt antioksidanı" diye pazarlayabilirler. Oysa bu maddenin etkili olabilmesi için belirli yoğunluklarda ve uygun pH aralıklarında kullanılması zorunludur. Çoğu pahalı kremin içinde sadece bir tane etkili madde vardır ve o gerçekten de etkilidir: Kremlerin yapımında kullanılan su!

PARANIZI BOŞ YERE HARCAMAYIN

Biz bu mucize ürünlere avuçla para ödemeden önce uzmanlarla konuşmanızı öneriyoruz. Bu ürünleri satın alırken kalfalara, tezgáhtarlara, başarılı pazarlama elemanlarına güvenmek yerine doğru bilgilenmeye çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamış, bilimsel araştırma merkezlerince onaylanmamış ürünlere kucak dolusu paralar ödemeyin. Bu ürünlerin çoğunun dermatoloji uzmanları ve araştırmacılar tarafından önerilmediğini unutmayın. Bir ürünün kalitesi ne fiyatı ne de kutusu ile ilgilidir. Kaliteli ve etkili cilt ürününü geliştirmek bilgi ve deneyim gerektirir.

Sporun fazlası zarar verir

Her şeyin fazlası gibi egzersizin fazlası da sağlığa iyi gelmiyor. "İfrad-tefrid dengesi"nin egzersiz yaparken de dikkate alınması gerekiyor. Ağır ve uzun süreli egzersizler bir taraftan aşırı miktarda serbest radikal oluşumuna yol açarak erken yaşlandırıyor, diğer taraftan dokuları zorlayarak sakatlanmalara yol açıyor. Sürekli ve aşırı bedensel faaliyet stres hormonu kortizolün fazla salgılanmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Bu daha sık enfeksiyon, hastalık yani grip, nezle anlamına geliyor.

Egzersiz eğer tutku haline dönüştürülürse gerginlik ve strese yol açabiliyor. Bu olaylar da bağışıklığı olumsuz yönde etkiliyor. Belkide bu nedenle yoğun egzersiz yapanlarda sinüzit, farenjit, bronşit gibi enfeksiyonlar daha sık görülüyor. Hareketsiz bir yaşamın sağlıksız olduğundan kuşku duymayın ama aşırı ve yoğun egzersizlerin de bir bedeli olduğunu asla unutmayın. Egzersiz yaparken su içmeniz gerektiğini, ısınma ve esneme hareketlerine ihtiyaç duyduğunuzu, ağrıyan kasları dinlendirmeniz gerektirdiğini, doğru nefes almayı öğrenmenizin zorunlu olduğunu hatırlayın. Eğer 50’li yaşlarda ve yeni egzersiz yapmaya başlayan biriyseniz bir uzman desteği almanız gerektiğinden şüphe duymayın.

Egzersiz uzmanı Özcan Kızıltaş

Yazın yola çıkarken

Çocuklarınızı aç karınla yola çıkartmayın.

Çıkmadan 1-2 saat önce mutlaka bir öğün tüketin.

Yolculuk sırasında bulantı ve kusma oluşmaması için yağlı kızartma, kavurma, tereyağlı bir menü tercih etmeyin.

Yolculuk öncesi ve sırasında daha önce denemediğiniz ve bilmediğiniz yiyecekleri tüketmeyin.

Yolculuk sırasında aç kalmayın, 4-5 saat aralıklarla mola verip, içecek veya yiyecek ihtiyacınızı giderin.

Bulantıyı engellemek için araç hareket halindeyken yemek yemeyin. 10-15 dakikalık kısa molalar ile bu ihtiyacınızı giderin.

Yanınıza sarmalar, dolmalar gibi yolda tüketilmesi zor olan yiyecekler yerine, bisküvi, sandviç, meyve suyu gibi yiyecekler almaya gayret edin.

Seçeceğiniz bisküvi ve sandviçleri, çikolata, kaymak ve kremalı tercih etmeyin.

Yolda susuzluğa yol açacak, aşırı tuzlu besinlerin tüketiminden kaçının. (Turşu, salamura... vb)

Yanınıza su almayı ihmal etmeyin.

Diyetisyen

Seren AKSÜS


Argireline ne işe yarıyor

"Argireline", cilt kırışıklarını azaltmada kullanılan en güçlü pepditlerden biridir. Asetil Heksa Pepdit-3 (AHA-3) olarak da bilinir. AHA-3 özellikle yüz bölgesi kaslarının büzülmesi sonucu ortaya çıkan ince çizgilerin ve derin kırışıklıkların azaltılmasında, cilde pürüzsüz ve kaliteli bir gürünüm kazandırmada etkili gibi görünüyor.

Yüzünüzde mimik kasılmaları ve gerilmeler sonucu oluşan çizgi ve kırışıklıkların arkasında kas ve diğer dokularda oluşan kasılmalar yatar. AHA-3 kas ve dokuların esnemesini, rahatlayıp gevşemesini sağlar. Böyle bakıldığında onu botoksun güçlü bir alternatifi olarak da düşünebilirsiniz. AHA-3 de botoks gibi yüz kaslarının büzüşmelerini kontrol eden uyarıları engellemekte ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olmaktadır. Bizim önerimiz diğer bütün pepditler gibi AHA-3’ün de uzun süreli kullanımıdır. Her ne kadar kısa süreli yanıtlar alınabilirse de gerçek ve kalıcı yanıtlar ikinci ve hatta üçüncü aydan sonra daha iyi alınmaktadır.

Mercan kalsiyumu daha güçlü değildir

Osteoporoz tedavisinde kalsiyum kullanan kadınların sık sık yanıltıldıkları noktalardan biri de kabuklu deniz hayvanlarından elde edilen mercan kalsiyumunun daha güçlü ve etkili olduğudur. Bu bilgi üç noktada yanıltıcıdır. Birincisi, bilimsel olarak daha etkili olduğunu gösteren bir kayıt yoktur. İkincisi, mercan kalsiyumu, kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Üçüncüsü, bazı mercan kalsiyumu ürünleri kurşun ve benzeri toksik ağır metalleri barındırabilir.

Dr. Ece HATTAT

DİYET GÜNLÜĞÜ

Sorularınız için: Tel: (0212) 236 73 00

Diyet yaparken bilgilerimin doğruluğundan zaman zaman şüphe ediyorum. Özellikle önerdiğiniz neler vardır?

Beslenmeyi doğru bilmek

Son yıllarda beslenmeye dair elinizin altında o kadar çok bilgi var ki şüphelerin oluşması çok doğal. Bilginin kaynağını her zaman kontrol etmek son derece önemlidir. Özellikle beslenme uzmanlarının ışığında hazırlanmış doğru beslenme bilgileri şüphelerinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir zayıflama planın içinde "aklınızda olsun" dediğimiz bilgiler;

Türü ne olursa olsun (zeytinyağı, tereyağı, margarin...) fazla yağ tüketimi fazla kalori alımına neden olur.

Karbonhidratlı besinler zayıflama diyetinden çıkarılmamalıdırlar. Posa yönünden zengin olanlar tercih edilmelidir.

Kolesterolü yükselten sadece fazla yağ tüketmek değil artan kalori alımınızdır.

Az yağlı süt, yoğurt ve peynir sanıldığı gibi bol miktarda katkı maddesi içermez, özellikle doymuş yağ ve kalori alımınızın önemli oranda azalmasını sağlar.

Diyette et tüketimini çeşitlendirmek amacı ile kırmızı et ve beyaz et tüketiminde bir denge sağlayın.

Karbonhidrat, protein ve yağ bakımından dengeli bir ana öğünün sindirimi 2,5-3 saattir.

niluferinceis@yasasinhayat.org

1 yılda 10-13 kilo aldım. Çok yemek yiyorum ve spor yapmıyorum. Şimdi ilk kez diyet yapmaya karar verdim. Nerden başlamam gerekiyor?

Nereden başlasam

Uzman bir hekimden randevu alın ve kilo almanızın metabolik bir sorun olup olmadığını sorun. Diyetisyenden randevu alın. Diyetisyeniniz vücut analizi yapacak ve beslenme durumunuzu, değerlendirilecek.

Çok yiyorum ve hareketsizim demişsiniz. Bu zaten kilo almak için kuvvetli bir neden ama yine de ailede olan sağlık problemleri açısından risk taşıdığınız için ve size özel diyet hazırlanması için bu kontrolden geçmeniz gerekiyor. Tahlil sonuçları elinizde, gerekli uyarıları ve hatta gerekiyorsa ilaçları aldınız. Beslenme yönünden de yanlış ve doğrularınız tespit edildi. Artık sağlık durumunuza göre bir diyet hazırlanabilir. Diyetisyeniniz size günlük yaşantınıza, aktivitenize göre saatlerinizi ayarlayarak bir beslenme programı verecektir. Yine ihtiyacınıza göre egzersiz uzmanından ve psikologdan da yardım isteyebilirsiniz.

gunes@yasasinhayat.org

Kilo arttıkça karaciğer yağlanır

Karaciğer yağlanmasının son yıllarda yaygınlaşmasının iki nedeni var. Bunlardan birisi alkol kullanımın yaygınlaşması, diğeri ise kilo fazlılığı ve obezite sorununun neredeyse çocukları bile etkilemeye başlaması. Araştırmalar, vücut yağ miktarı arttıkça karaciğerdeki yağ miktarının da arttığını ve bu durumun karaciğer fonksiyonunda bozulmalara yol açtığını gösteriyor. Aşırı yağlanma karaciğerin fonksiyonları yaparken zorlanmasına ve yorulmasına neden oluyor. Kilo kaybı bu tür yağlanmalarının en etkin çözümü. Alkole bağlı karaciğer yağlanmaları da son yıllarda artan bir sağlık problemi. Alkol kullanımı sıklaşıp, yoğunlaştıkça karaciğer yağlanması kolaylaşıyor. Yağlı karaciğer uzun vadede sağlığı daha da bozulacak bir karaciğer anlamına geliyor.

Dr. Evren ALTINEL
X