Pahalı ilaçlar daha çok işe yarıyor

Birce BORA / LONDRA
29 Ocak 2015 - 11:38Son Güncelleme : 29 Ocak 2015 - 11:37

ABD’deki Cincinnati Üniversitesi’nden bilim insanları bir ilaç için ödenen bedel arttıça hastanın ilaca gösterdiği olumlu tepkinin de arttığını ortaya çıkarttı.

Araştırmacılar 12 Parkinson hastasına 1000 dolar ve 65 dolar değerindeki iki ilacın aynı derecede etkili olduğunu kanıtlamak için bir deney gerçekleştireceklerini söyledi ve ikiye böldükleri grubun yarısına ucuz, yarısına ise pahalı ilacı enjekte etti.

Aslında hiç bir deneğe ilaç enjekte etmediklerini ve tüm şırıngalarda sadece tuzlu su bulunduğunu belirten araştırmacılar, tüm deneklerin hastalık semptomlarında azalma görüldüğünü ancak pahalı ilacı aldığını zanneden hastalarda bu etkinin ucuz ilacı aldığını zannedenlere kıyasla çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Neurology isimli akademik dergide yayınlanan araştırmayı gerçekleştiren Dr Alberto Espay “Elde ettiğimiz sonuçlar hastaların ilaçlarla ilgili beklentilerinin tedavide önemli rol oynadığını gösteriyor” dedi.

İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan Espay “Bu placebo etkisini kullanarak uyguladığımız tedavileri daha etkili hale getirebileceğimizi umuyoruz” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı