« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Padok ve pit alanı hareketlendi

Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix'sinin yapılmasına sayılı günler kalırken, İstanbul Park yarış pistinde hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İstanbul Park pistinde 6-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek organizasyon için İstanbul'a gelen yarış takımları, padok ve pit alanlarının kendileri için ayrılan bölümlerinde hazırlanmayı sürdürüyorlar.

Ayrıca takımların yanı sıra, FIA ekipleri de pistte son düzenlemeleri yaparak, yarışın sorunsuz olarak geçirilmesi için çaba sarf ediyor.

Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix'sinde 6 Mayıs Cuma günü takımlar testler için piste çıkmaya hazırlanırken, 7 Mayıs Cumartesi günü sıralama turları yapılacak ve 8 Mayıs Pazar günü ise yarış gerçekleştirilecek.

ÖZERDİM: “HAZIRLIKLAR YARIN BİTECEK”

İstanbul Park Genel Müdürü Bülent Özerdim, Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix'si öncesi hazırlıkların yarın tamamlanacağını belirtirken, başarılı bir organizasyon geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Takımların Cumartesi gününden itibaren gelmeye başladıklarını anlatan Özerdim, “Hazırlıklar geçen hafta başladı ve takımlar da Cumartesi gününden itibaren gelmeye başladılar. Yarın akşama kadar hepsi tamamlanmış olacak. Bizim pistteki hazırlıklarımız ise 1,5 ay önce başlamıştı. Ümit ediyorum keyifli bir yarış olacak. Her şey iyi gidiyor. Havanın da iyi gitmesini istiyoruz hafta sonu için. Gerçi yarışseverler yağmurlu havayı tercih edebiliyorlar ama biz iyi bir organizasyon geçirmek istiyoruz. Dünyaya açılan bir pencere bu ve Türkiye için çok iyi bir tanıtım. Tüm dünyada 527 milyon insan Formula 1'i seyredecek” diye konuştu.

Yarışseverlerin organizasyona ilgisinden memnun olduklarının da altını çizen Bülent Özerdim, “İlgi geçen seneyle paralel gidiyor. Geçen yıl 2006'dan beri en yüksek seyirci sayımıza ulaşmıştık ve bu seneki hedefimiz onu da geçmek. Sadece Pazar günü 40 binin üzerinde seyirci bekliyoruz. Yarışseverler gelip buradan kapıdan da biletlerini alabiliyorlar. Ümit ediyoruz ilgi yüksek olur” ifadelerini kullandı.

“YARIŞIN DEVAM SAĞLANABİLİR”

Formula 1 organizasyonu ile Türkiye arasındaki sözleşmenin bu yıl doluyor olması ve gelecek sene yarışın yapılıp yapılmayacağı konusunda yaşanan belirsizliğe değinen Özerdim, sözlerini şöyle noktaladı:
“Sözleşmenin bu sene dolduğu belliydi. Biz en iyi şekilde yapmak için çalışıyoruz. Soru işaretleri, son sene olup olmayacağı konusu bizim kafamızı çok meşgul etmiyor. Tabii ki dileğimiz devam etmesi. Bu hafta sonu yine taraflar arasında karşılıklı görüşmeler olacak sanıyorum. Belli fiyat ve şartlarda anlaşılıp, bu yarışın devam etmesi sağlanabilir. Bu tip organizasyonlar Türkiye için bir katma değerdir. Çok büyük bir yatırımımız ve çok iyi bir tesisimiz var. Yapılan yarışların ardında son 6 senede takımların, pilotların ve seyircilerin sevgisini kazandığını görüyoruz bu pistin. Ümit ediyorum bu organizasyonlar artarak devam eder. Böyle bir tesis sonuna kadar umarım tüm avantajlarıyla kullanılabilir.”

Bunları da Beğenebilirsiniz