Gündem Haberleri

  Padişah anlayışına tepki istifası

  Hürriyet Haber
  09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Milletvekili Ünal Erkan, Genel Başkan Tansu Çiller'i protesto ederek DYP'den istifa etti. DYP'nin milletvekili sayısı 98'e indi. Erkan, demokrasiyi sadece kendisi için isteyip parti teşkilatlarına çok gören ‘‘Padişah anlayışındaki’’ genel başkanın önlenemeyen yanlışlarını ve antidemokratik uygulamaları protesto ettiğini bildirdi. Erkan dün yaptığı yazılı açıklamada, şu görüşleri ileri sürdü:

  PADİŞAH ANLAYIŞI

  3 yıl içinde bir bölümü DYP'den ayrılmak zorunda kalan arkadaşlarım gibi, DYP'nin parti içi demokrasi anlayışından uzak, şahsi hesapları ön planda tutan adeta bir padişah anlayışı ile yönetilmesi gerçeğine karşı, parti içerisinde elden geldiğince mücadele ettim.

  ANTİDEMOKRATİK YÖNETİM

  Ancak ülke ve parti yararına olmayan yanlış ve demokrasi ile bağdaşmayan bu parti başkanlığı anlayışı değişmedi. Bu antidemokratik parti yönetimi anlayışı, bu kez teşkilatlara musallat oldu ve bazı illerde olduğu gibi Ankara ile DYP teşkilatlarını da hiç bir gerekçe göstermeden, konuyu ilgili kurullara götürme ihtiyacı bile duymadan şahsi hesapları doğrultusunda feshetmiştir. 2. demokrasi derken 10 binlerce DYP'liyi, 2. demokrasi mağduru yapmıştır.

  DEMOKRASİ SADECE KENDİSİNE

  Demokrasiyi sadece kendisi için isteyip, DYP teşkilatlarına çok gören, DYP Genel Başkanı'nın önlenemeyen yanlışlarını ve antidemokratik uygulamalarını protesto ediyor ve DYP'den istifa ediyorum.

  KİMSEYLE TEMAS KURMADIM

  Erkan, Hürriyet'in sorusu üzerine, milletvekilliği ve belediye başkanlığı adaylığı için hiç bir partiyle görüşmediğini belirterek, ‘‘Benim adım Ünal Erkan. Şerefimle söylüyorum, hiç bir parti ile temas kurmadım, pazarlık yapmadım’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı